Nowy numer Biuletynu Historii Pogranicza - Muzeum Pamięci Sybiru

3 października 2022

Nowy numer Biuletynu Historii Pogranicza

6 października o godzinie 12:00 odbędzie się spotkanie promujące najnowszy numer Biuletynu Historii Pogranicza.

Przejdź do treści

Z jakich wydarzeń w latach 1939–1945 Polacy są dumni, a które uważają za powód do wstydu? Jak i dlaczego w białoruskim kalendarzu świąt państwowych w 2021 r. pojawiła się data 17 września – Dzień Jedności Narodowej? Czy w Rosji można swobodnie mówić o tym, że dla Związku Sowieckiego zwycięstwo nad Rzeszą Niemiecką było zwycięstwem pyrrusowym?

Wszystkie wymienione kwestie (plus wiele innych) poruszone są w najnowszym, 22. numerze „Biuletynu Historii Pogranicza”, którego tematem przewodnim jest pamięć o II wojnie światowej. Znawcy zagadnienia: prof. Nikołaj Iwanow, prof. Zdzisław J. Winnicki i dr Jan J. Milewski piszą o tym, jak (i czy w ogóle) dziś, 77 lat po zakończeniu II wojny światowej, jest ona obecna w świadomości społeczeństw: polskiego, rosyjskiego i białoruskiego. Czy II wojna to dzisiaj już tylko jeden z tematów na lekcjach historii? Zajęcie dla historyków? Czy wojna ta czegoś nas nauczyła? Kto był w niej przegranym, a kto zwycięzcą? Rozważania na ten temat są dziś tym bardziej zasadne, że od lutego do dziś trwa agresja Rosji na Ukrainę i nie sposób nie dostrzec analogii między wydarzeniami z lat 1939–1945 a sytuacją bieżącą.

O pamięci społeczeństw wschodniego pogranicza o II wojnie światowej będą dyskutować dr hab. Jan Szumski i dr hab. Daniel Boćkowski podczas promocji 22. numeru „Biuletynu Historii Pogranicza”. Spotkanie poprowadzi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. dr hab. Wojciech Śleszyński.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 6 października o godz. 12.00 do siedziby Muzeum przy ul. Węglowej 1.

Najnowszy numer „Biuletynu Historii Pogranicza” można kupić w sklepie stacjonarnym Muzeum Pamięci Sybiru.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep