Noworoczne spotkanie środowisk sybirackich w Muzeum - Muzeum Pamięci Sybiru

11 stycznia 2024

Noworoczne spotkanie środowisk sybirackich w Muzeum

Noworoczne spotkania z Sybirakami i Sybiraczkami są już tradycją w Muzeum Pamięci Sybiru.

Przejdź do treści

We wtorkowy wieczór 9 stycznia 2023 roku sala audiowizualna Muzeum Pamięci Sybiru zapełniła się przedstawicielami sybirackich związków i stowarzyszeń, nie zabrakło przyjaciół Muzeum i reprezentantów miasta Białystok. Ważnym punktem spotkania była prezentacja słuchowiska „Szopka z Tary”.

W trakcie wieczoru miało miejsce uroczyste wręczenie odznaczeń przyznanych przez Związek Sybiraków. To ważne wyróżnienie dla tych, którzy nieustannie pracują na rzecz zachowania pamięci o historii walki i męczeństwa Polaków zesłanych na Sybir.

Odznaczenia wręczyła Jolanta Hryniewicka, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków:

– Z wielką życzliwością i serdecznością chcemy wręczyć naszą nagrodę sybiracką, medal pamiątkowy 95-lecia Związku Sybiraków, panu prezydentowi Rafałowi Rudnickiemu. Dziękujemy za opiekę – mówiła.

Drugą wyróżnioną osobą był Artur Fiłonowicz. – Dziękujemy za pomoc – mówiła prezes Hryniewicka. – To honor i zaszczyt – odpowiedział wyróżniony.

Szczególnymi gośćmi spotkania byli aktorzy reprezentujący teatry białostockie i gdańskie, na czele z Markiem Tyszkiewiczem i Andrzejem Żakiem, pomysłodawcami nagrania jasełek na podstawie sybirackich zapisków. Zaprezentowali najnowsze wydawnictwo Muzeum „Szopkę z Tary nad Irtyszem”.

Słuchowisko zostało nagrane na podstawie wyjątkowego daru otrzymanego przez Muzeum w postaci rękopisu jasełek, odegranych ponad sto lat temu w społeczności polskich zesłańców i ich rodzin.

Powstaniu tego wydawnictwa towarzyszyły miesiące ciężkiej, ale bardzo potrzebnej i wartościowej pracy zespołu Muzeum Pamięci Sybiru oraz aktorów z Białegostoku i z Gdańska, na czele z Andrzejem Żakiem – reżyserem słuchowiska. Wydawnictwo można nabyć w muzealnym sklepie.

Tutaj przeczytasz historię jasełek z Tary nad Irtyszem.

Spotkanie zwieńczył koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru Kameralnego Uniwersytetu w Białymstoku, pod batutą prof. Edwarda Kulikowskiego, który wprowadził zebranych w magiczną atmosferę Nowego Roku.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep