Nowa publikacja Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

28 marca 2022

Nowa publikacja Muzeum Pamięci Sybiru

Najnowszą publikacją Muzeum Pamięci Sybiru w serii „Wspomnienia i relacje” są dwutomowe wspomnienia Stanisława Kubali pod tytułem „Z wiarą i nadzieją w szeregu Wspomnienia 1939-47”.

Przejdź do treści

Stanisław Kubala w chwili wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Mieszkał w Wasilkowie, gdzie jego ojciec, Józef, był kierownikiem szkoły powszechnej. Józef jako oficer rezerwy poszedł na wojnę, z której już nie powrócił. Zginął w Katyniu. Stanisław z matką i młodszym rodzeństwem 12 kwietnia 1940 r. został deportowany do Kazachstanu. Opuścił go dopiero w 1942 r., by dołączyć do tak zwanej Armii Andersa. Koniec wojny zastał go w Wielkiej Brytanii, gdzie służył w lotnictwie. Wspomnienia są niezwykle ciekawą lekturą. Autor okazuje się wrażliwym i spostrzegawczym obserwatorem – i ludzi, i przyrody.

W książce znajdziemy wnikliwe przedstawienie międzyludzkich relacji i wpływu wielkiej polityki na życie jednostek, wartką akcję oraz poruszające opisy krajobrazów i działania żywiołów. W najbliższych dniach książka będzie prezentowana na dwóch spotkaniach promocyjnych, w trakcie których będzie można zakupić publikację.W czwartek 24 marca zapraszamy mieszkańców Białowieży do auli Technikum Leśnego, gdzie o godz. 12.00 dr Tomasz Danilecki z Muzeum Pamięci Sybiru wygłosi wykład o deportacjach ludności polskiej w głąb Związku Sowieckiego. Następnie zaprezentowane zostaną dwie publikacje sybirackich wspomnień: „Z wiarą i nadzieją w szeregu” Stanisława Kubali oraz „Uparłam się i poszłam” Jadwigi Okołów.Kolejne spotkanie odbędzie się w piątek 25 marca o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wasilkowie.Serdecznie zapraszamy!

Wszystkim zainteresowanym książką przypominamy, że można ją kupić w naszym stacjonarnym sklepie muzealnym oraz na www.sklep-sybir.pl

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep