Dziękujemy Wam za Noc Muzeów 2023! - Muzeum Pamięci Sybiru

14 maja 2023

Dziękujemy Wam za Noc Muzeów 2023!

Rekonstrukcje historyczne z czasów powstania styczniowego, wirtualna wędrówka po Syberii w goglach VR, ożywione ryciny Artura Grottgera i swobodne zwiedzanie naszej wystawy stałej. Z tego wszystkiego skorzystało ponad dwa tysiące osób!

Przejdź do treści

Powstanie styczniowe, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku, stało się ważnym motywem Nocy Muzeów 2023 w Muzeum Pamięci Sybiru. Nie mogło być inaczej, skoro tak wielu uczestników tamtego zrywu w ramach represji zostało zesłanych na Sybir. Opowiadamy o tym na naszej wystawie stałej, pokazujemy pamiątki po zesłańcach. Przekonał się o tym każdy, kto wszedł dziś na ekspozycję – a było to aż 1836 osób!

Kolejka do wejścia już przed 18.00 sięgała naszego ogrodzenia, a z nadejściem zmierzchu jeszcze się wydłużyła! Stanie w niej nie było jednak nudne – zadbali o to rekonstruktorzy z Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie.

Na rozstawionych przed Muzeum stanowiskach zaprezentowali – z okazji rocznicy powstania – realia 1863 roku. Były rekonstrukcje strojów, przedmioty codziennego użytku z epoki i broń – w tym autentyczna jednofuntowa armata carskiego wojska, zdobyta pod Mińskiem Mazowieckim. Jak mówił dyrektor muzeum z Józefowa – to najprawdopodobniej jedyny w Polsce egzemplarz, z którego można do dziś wystrzelić ponad czterdziestomilimetrową kulą.

Nie zabrakło broni mniejszego kalibru. Raz po raz rekonstruktorzy prezentowali stojącym w kolejce możliwości sześciostrzałowego pistoletu Colt Texas. „Takie kolty powstańcy styczniowi kupowali… od carskich oficerów” – opowiadał rekonstruktor.

Najmłodsi nie tylko chętnie korzystali z możliwości zapozowania do fotografii w dawnym stroju, ale przede wszystkim – uczyli się o syberyjskiej przyrodzie w czasie zabaw plastycznych oraz wędrując po tajdze dzięki goglom wirtualnej rzeczywistości. Te atrakcje przygotowali nasi muzealni edukatorzy, dając wyobrażenie o tym, jak wyglądają zajęcia edukacyjne w Muzeum Pamięci Sybiru.

Jako że Noc Muzeów aż prosi się o wykorzystanie gry światła i ciemności, zaproponowaliśmy niezwykły pokaz na fasadzie naszego muzeum. Od strony ulicy Poleskiej od 20.00 do północy można było zobaczyć, jak ożywa słynny cykl rycin Artura Grottgera „Polonia”.

Artysta wykonał je w roku powstania, w 1863 roku. Sam chciał wziąć udział w walkach, ale odwiedli go od tego przyjaciele, mając na uwadze słabe zdrowie artysty oraz to, że miał na utrzymaniu matkę i siostrę. Do powstania poszedł młodszy brat malarza – i w 1864 roku został za to zesłany na Syberię…

Aż do północy nie brakowało chętnych na zwiedzanie naszej wystawy. W trosce o bezpieczeństwo naszych gości wprowadzaliśmy ich w grupach, co kilka-kilkanaście minut. Dzięki temu wszyscy mogli komfortowo i we własnym tempie obejrzeć ekspozycję. Na pierwszą grupę gości czekała dodatkowa niespodzianka: oprowadzanie po wystawie przez dyrektora Muzeum, profesora Wojciecha Śleszyńskiego.

Do tego na koniec zwiedzania – publikacja tego historyka na temat genezy wojny rosyjsko-ukraińskiej, czyli „Wojna w Ukrainie a idea ruskiego miru”.

Ostatniego, 1836. gościa, powitaliśmy zestawem muzealnych publikacji.

Bardzo miło było nam słyszeć pozytywne opinie, którymi goście dzielili się na bieżąco, wychodząc z Muzeum, zwłaszcza o tegorocznej organizacji Nocy Muzeów na Węglowej 1. Docenione zostały nasze starania, aby jak najwięcej osób mogło tego długiego wieczoru zobaczyć naszą wystawę i spędzić w ciekawy sposób czas w otoczeniu Muzeum.

Wszystkim, którzy odwiedzili nas w czasie Nocy Muzeów 2023, serdecznie dziękujemy!

Jutro, czyli w niedzielę 14 maja, Muzeum Pamięci Sybiru będzie otwarte jak w każdą niedzielę – w godzinach od 9.30 do 17.00. Zapraszamy!

Oficjalnym sponsorem Nocy Muzeów 2023 w Muzeum Pamięci Sybiru było PGE Obrót SA.

Logotyp PGE Obrót SA
Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep