Naukowcy z Kazachstanu w Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

23 maja 2022

Naukowcy z Kazachstanu w Muzeum Pamięci Sybiru

Troje naukowców z Kazachstanu zwiedziło Muzeum Pamięci Sybiru.

Przejdź do treści

Kazachstan to miejsce szczególne dla każdego badacza dziejów Polskiego Sybiru – to tam trafiła niemal połowa deportowanych w czterech wielkich deportacjach z lat 1940-41. W miniony weekend powitaliśmy wśród gości Muzeum Pamięci Sybiru troje znakomitych naukowców z Kazachstanu. W roli przewodnika po muzealnej ekspozycji wystąpił dyrektor MPS, prof. Wojciech Śleszyński.

Naszą wystawę odwiedzili: prof. Serik Makysh, prof. Anar Mukasheva oraz prof. Raikhan Beisenova z Euroazjatyckiego Narodowego Uniwersytetu im. L.N. Gumilowa, działającego w kazachskim Nur-Sułtan. To największa uczelnia w tej środkowoazjatyckiej metropolii, która mimo swej niezbyt długiej historii zdołała zdobyć już międzynarodową renomę. Kazachstan staje się coraz ważniejszym partnerem dla wszystkich badaczy dziejów sowieckich deportacji.

Mimo zamrożenia stosunków badawczych z archiwami i instytucjami naukowymi Federacji Rosyjskiej, współpraca polsko-kazachska przynosi nadzieję na dalszy rozwój naszej wiedzy o losach wywiezionych i ich potomków.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep