Luty w Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

2 lutego 2023

Luty w Muzeum Pamięci Sybiru

Luty w Muzeum Pamięci Sybiru to wydarzenia upamiętniające 83. rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich na Sybir.

Przejdź do treści

W tym miesiącu odbywa się jedna z największych w instytucji inicjatyw – Bieg Pamięci Sybiru. W planach jest również spotkanie autorskie z prof. Albinem Głowackim wokół książki „W tajdze i w stepie”.

5. BIEG PAMIĘCI SYBIRU

W sobotę 11 lutego o godz. 18:00 w Lesie Solnickim w Białymstoku wystartuje 5. Bieg Pamięci Sybiru (uroczyste otwarcie nastąpi o godz. 17:45). Wydarzenie organizowane jest w rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego. Inicjatywa realizowana wspólnie z Fundacją Białystok Biega na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń historyczno-sportowych nie tylko w Białymstoku, ale także w Polsce oraz w środowiskach polonijnych za granicą. W poprzednich czterech edycjach wzięło udział łącznie ponad 4 tysiące biegaczy reprezentujących kilka pokoleń.

Nowością tegorocznej edycji będzie bieg we Wrocławiu. Wydarzenie wystartuje 18 lutego o godz. 18:00 w Lesie Osobowickim (uroczyste otwarcie nastąpi o godz. 17:45).

Tak jak w ubiegłym roku, uczestnicy biegu będą mogli wziąć udział w biegu wirtualnym (11-28 lutego).

W TAJGĘ I W STEP! JAK WYWOŻONO NA SYBIR (1940-1941)

16 lutego o godz. 17:00 odbędzie się spotkanie autorskie z prof. Albinem Głowackim wokół książki pt. „W tajdze i w stepie”. To najnowsza publikacja Muzeum, która ukazała się w popularnonaukowej serii wydawniczej „SYBIR”. Prof. Albin Głowacki to wybitny znawca tematyki dotyczącej losów obywateli polskich na Wschodzie po 17 września 1939 r. We wspomnianej książce przestawia proces decyzyjny oraz kolejne etapy działań władz sowieckich, których kulminacją były cztery masowe deportacje z lat 1940–1941.

Spotkanie odbędzie się w wyjątkowej przestrzeni – na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru i towarzyszyć mu będzie prezentacja archiwalnych zdjęć.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep