Zapraszamy: Leon Barszczewski – pionier fotografii podróżniczej - Muzeum Pamięci Sybiru

25 października 2023

Zapraszamy: Leon Barszczewski – pionier fotografii podróżniczej

Zapraszamy na ostatnie w tym roku spotkanie w naszym cyklu łączącym podróże i twórczość przybliżającą wiedzę o Sybirze.

Przejdź do treści

9 listopada o godzinie 18.00 gościem Muzeum Pamięci Sybiru będzie Igor Strojecki, varsavianista, pasjonat genealogii, autor książki „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”.

KLIKNIJ TUTAJ, BY KUPIĆ BILET NA SPOTKANIE

Prelegent jest krewnym kilku niezwykłych osobistości, m.in. naukowca i wynalazcy Juliana Ochorowicza i wybitnej aktorki Elżbiety Barszczewskiej. Jego pradziadkiem był z kolei bohater spotkania w Muzeum Pamięci Sybiru – Leon Barszczewski.

Ten przyszły podróżnik i fotograf urodził się w 1849 roku w patriotycznej rodzinie, zaangażowanej w powstania listopadowe i styczniowe. W wyniku represji Barszczewscy utracili rodowy majątek, a młody Leon został objęty „opieką rządową” i skierowany do szkół wojskowych.

W 1876 roku Barszczewski na ochotnika został wysłany do Azji Środkowej – do znajdującego się pod rosyjskim protektoratem Emiratu Buchary, na terenie dzisiejszego Uzbekistanu.

Tam połączył służbę wojskową w oddziale topograficznym z rozwojem własnych zainteresowań. Z Samarkandy, która stała się jego nowym domem, wyjeżdżał służbowo w różne rejony kraju, tam badał nie tylko teren i warunki geologiczne, ale także lokalną florę i faunę. Z zaangażowaniem poznawał miejscową kulturę.

W czasie swoich wypraw Barszczewski odkrył złoża m.in. złota, węgla i ropy naftowej oraz kamieni półszlachetnych.

Owocem jego amatorskich badań w wielu dziedzinach (m.in. geografii, glacjologii, archeologii, biologii, etnografii i antropologii) były tysiące zdjęć oraz wielka kolekcja. To ona zapoczątkowała dzisiejsze Państwowe Muzeum Historii i Kultury Uzbekistanu.

Barszczewski został doceniony jako fotograf, wśród otrzymanych przez niego wyróżnień znalazł się złoty medal na wystawie w Paryżu (w 1895 roku).

Z jego bogatego archiwum fotograficznego ocalało kilkaset zdjęć. Część z nich zostanie zaprezentowana w czasie spotkania w Muzeum Pamięci Sybiru.

Prelekcję Igora Strojeckiego poprzedzi o godzinie 17.00 prezentacja Eksponatu Miesiąca – prawnuk Leona Barszczewskiego opowie o przywiezionych do Białegostoku pamiątkach po pradziadku. Bilety na spotkanie dostępne są w kasach Muzeum oraz przez internet.

TUTAJ ———-> KUPISZ BILET

Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep