Kwietniowy Eksponat miesiąca - Muzeum Pamięci Sybiru

13 kwietnia 2023

Kwietniowy Eksponat miesiąca

W zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru znajdują się wyjątkowe eksponaty. Wciąż otrzymujemy kolejne i za wszystkie jesteśmy niezmiernie wdzięczni. W tym miejscu prezentujemy pamiątki związane z jednostkowymi losami deportowanych – co miesiąc inne.

Przejdź do treści

Kwiecień to w Polsce miesiąc szczególnej pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej. To właśnie w kwietniu 1940 roku Sowieci rozpoczęli egzekucje polskich więźniów i jeńców. W sumie zamordowali prawie 22 tys. obywateli polskich przetrzymywanych w więzieniach i specjalnych obozach NKWD. Zbrodnia ta dotknęła również rodzinę Niwińskich, których pamiątki prezentujemy jako kwietniowy Eksponat miesiąca.

Do września 1939 roku Antoni Niwiński służył, m.in. w Białymstoku, jako funkcjonariusz Policji Państwowej. Po wybuchu wojny trafił do obozu specjalnego w Ostaszkowie, a następnie wiosną 1940 roku został zamordowany w Kalininie (dzisiejszym Twerze). Jego ciało wrzucono do jednej z masowych mogił w lesie nieopodal Miednoje.

W tym samym czasie, w kwietniu 1940 roku, Sowieci przeprowadzili drugą masową deportację obywateli polskich, której ofiarami padli m.in. członkowie rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej – wśród nich najbliżsi Antoniego. Jego żona Janina, dzieci Anna, Henryk i Ryszard oraz teściowa Marianna Malinowska zostali deportowani do sowieckiego Kazachstanu. Nie wszystkim udało się wrócić do Polski. W 1944 roku na „nieludzkiej ziemi” zmarła Anna, a dwa lata później, na dzień przed planowanym wyjazdem do kraju – Marianna. Henryk w 1944 roku wstąpił do tzw. Armii Berlinga, z którą przeszedł szlak bojowy. Po trzech latach służby został zdemobilizowany i wrócił do Białegostoku. Janina i Ryszard powrócili do Polski w 1946 roku.

Kwietniowy eksponat można oglądać do końca miesiąca.

Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep