Konsekracja kościoła w syberyjskim Białymstoku - Muzeum Pamięci Sybiru

15 czerwca 2021

Konsekracja kościoła w syberyjskim Białymstoku

Kościół pw. św. Antoniego z Padwy w syberyjskim Białymstoku został oficjalnie poświęcony.

Przejdź do treści

Odbudowany po niemal czterech latach wielkich starań, wysiłkiem tysięcy ludzi z całego świata, kościół pw. Św. Antoniego został 12 czerwca (w przeddzień święta patrona) konsekrowany przez biskupa nowosybirskiego Josepha Wertha. Dla mieszkańców syberyjskiego Białegostoku to jeden z najważniejszych dni w ponad stuletniej historii ich malutkiej wsi. Wśród wielu uczestników tej podniosłej uroczystości byli m.in.: proboszcz parafii katolickiej w Tomsku Ojciec Wojciech Ziółek oraz Ojciec Krzysztof Korolczuk, który na co dzień opiekuje się białostocką wspólnotą parafialną. To także dzięki pracy Ojca Krzysztofa i jego zdolnościom organizacyjnym udało się odbudować kościółek.

Nowa świątynia, choć malutka, jest wewnątrz bardzo jasna. Na ścianach zawieszono m.in. obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i kopię wileńskiego obrazu Jezusa Miłosiernego. Na jej wieży kościoła zawieszono dzwon „Św. Kazimierz”, wykonany w Polsce, ale ofiarowany przez bp. Wertha i proboszcza katedry w Nowosybirsku Denisa Marczyszyna. Mieszkańcom syberyjskiego Białegostoku życzymy, by kościół św. Antoniego był dla nich miejscem, które będzie ich zawsze jednoczyć!

Poniżej prezentujemy przesłany z tej okazji list do Najprzewielebniejszego Ojca Wojciecha Ziółka – Proboszcza parafii Opieki Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku oraz Członków Parafii św. Antoniego Padewskiego i wszystkich mieszkańców syberyjskiej wsi Białystok przez prof. Wojciecha Śleszyńskiego – dyrektora Muzeum Pamięci Sybiru:

W dniu 12 czerwca 2021 roku celebrujecie Państwo wielkie święto: konsekrację Waszej wspaniałej świątyni, którą odbudowaliście po pożarze w ciągu zaledwie kilku lat. Dramat, który przeżyliście w 2017 roku, wstrząsnął nie tylko Wami, ale poruszył też serca ludzi w Polsce i w wielu krajach na całym świecie. Wspólnymi siłami udało się zorganizować zbiórkę pieniędzy i szybko odbudować świątynię. Tak więc zniszczenie Waszego kościoła nie zniszczyło Waszej wspólnoty, a wręcz przeciwnie – zgromadziło wokół niej tysiące ludzi z całego świata, którzy dowiedzieli się o istnieniu Waszej malutkiej wioski, zagubionej w otchłani Sybiru, i postanowili Wam pomóc. To prawdziwy cud!

Jako pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru, które już niebawem, 17 września br. zostanie otwarte w polskim mieście Białystok, jesteśmy dumni, że mogliśmy znaleźć się w tym szerokim gronie wspierających. Chociaż dziś nie możemy być w Waszych gościnnych progach, bo uniemożliwiła nam to pandemia, to jesteśmy myślami z Wami, i z pewnością jeszcze nieraz do Was przyjedziemy.

Życzymy, by Wasza wspólnota parafialna rozwijała się szczęśliwie, a kontakty, które zawarliście na całym świecie, przynosiły dalsze owoce.

Szczęść Wam Boże!

Zachęcamy do zapoznania się z wydaną przez Muzeum Pamięci Sybiru książką o syberyjskim Białymstoku:

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep