Kobieta i wojna. Konferencja naukowa towarzysząca wystawie - Muzeum Pamięci Sybiru

20 listopada 2023

Kobieta i wojna. Konferencja naukowa towarzysząca wystawie

2 grudnia, czyli dzień po otwarciu wystawy czasowej „Tylko ból jest mój” zapraszamy do udziału w konferencji naukowej „Kobieta i wojna. Perspektywa kulturowa, społeczna i psychotraumatologiczna”.

Przejdź do treści

Konferencja, organizowana przez Muzeum Pamięci Sybiru i Polish Center for Torture Survivors, towarzyszy otwarciu wystawy czasowej „Tylko ból jest mój”.

Ekspozycja przedstawia kobiece doświadczenie Sybiru i zadaje pytania:

Z czym mierzyły się na Sybirze dziewczynki i kobiety? Czym jest kobiecość w sytuacjach granicznych? Czy kobiecie doświadczonej przez przemoc zostaje tylko ból?

Grafika informująca o konferencji naukowej "Kobieta i wojna"

Konferencja naukowa „Kobieta i wojna” zachęca do przyjrzenia się opowieściom o kobietach Sybiru w szerszym kontekście. Mowa będzie o kobietach porwanych przez wir historii, doświadczających przemocy i odbudowujących swoje życie po dramatycznych przeżyciach..

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązują zgłoszenia pod adresem: wystawy@sybir.bialystok.pl

Program konferencji

Informacje o prelegentkach

dr Wiola Rębecka – ukończyła szkolenie psychoanalityczne w Międzynarodowym Towarzystwie Psychoanalitycznym Londyn/Polska. Następnie odbyła program szkolenia klinicznego w Women’s Institute Therapy Center NYC. Jest twórczynią i realizatorką projektu „Gwałt: historia wstydu” oraz autorką książki Rape: A History of Shame. Diary of the Survivors.

Obszary jej zainteresowań i wiedzy specjalistycznej obejmują złożoną traumę, war rape survivors syndrom i traumę międzypokoleniową. Współpracuje z międzynarodową społecznością ofiar gwałtów wojennych z takich krajów, jak Kongo, Rwanda, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Bangladesz, Korea Południowa, Ukraina.

Jest prezesem zarządu Women Chapter International oraz dyrektorem programu Sara2 NYC. Prowadziła badania poświęcone zespołowi ocalałych z gwałtu wojennego jako doktorantka Uniwersytetu Touro w Los Angeles w Kalifornii. Jest inicjatorką i mentorką projektu Polish Center for Torture Survivors. 

Izabela Trybus – certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, certyfikowana psychoterapeutka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Specjalistka psychotraumatologii i superwizora Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii.

Wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej w kadencji 2020-2022 aktualnie członkini Zarządu. Współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii Psychoanalitycznej Otwarci w Białymstoku. Prowadzi Psychoanalityczne Spotkania Filmowe „W głębi” w Białymstoku. Prezeska Polish Center for Torture Survivors. 

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep