„Inny świat Sybiru”– kolejne spotkanie w ramach cyklu „Dusza Sybiru” - Muzeum Pamięci Sybiru

9 maja 2022

„Inny świat Sybiru”– kolejne spotkanie w ramach cyklu „Dusza Sybiru”

„Inny świat Sybiru” – pod takim hasłem odbędzie się kolejne spotkanie, organizowane w ramach działania Pracowni Doświadczeń Granicznych „Dusza Sybiru”.

Przejdź do treści

Gościem drugiej odsłony cyklu spotkań organizowanych pod hasłem „Dusza Sybiru” będzie wybitny znawca twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, prof. Włodzimierz Bolecki.

Wspólnie z naszym gościem spróbujemy zrozumieć, na czym polega „inność” Sybiru i jakie są jej najważniejsze wyznaczniki, wśród których – z perspektywy polskiego Sybiraka – szczególną uwagę zwraca płynność granic między rzeczywistością obozową a syberyjską „normalnością”. Punktem odniesienia dla rozmowy będzie dzieło Herlinga-Grudzińskiego, w szczególności „Inny Świat”.

O tym wyjątkowym świadectwie więźnia łagru, a jednocześnie znakomitym dziele literackim, profesor Bolecki pisał: „Są to opowieści o niewyobrażalnym zdziczeniu i upodleniu ludzi, ale też – o heroicznym poszukiwaniu nadziei i wolności, miłości i przyjaźni, a więc uczuć, które obóz miał całkowicie zniszczyć”.

Start: 13.05.2022 r., 17:00 – transmisja live na FB Muzeum Pamięci Sybiru

Włodzimierz Bolecki jest literaturoznawcą i teoretykiem literatury, profesorem Instytutu Badań Literackich PAN i Wiceprezesem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wiele książek poświęcił życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Przeprowadził także długie i pasjonujące rozmowy z autorem Innego Świata, które przybrały formę książek: Rozmowy w Dragonei (1997) i Rozmowy w Neapolu (2000).

Innym twórcą szczególne ważnym dla prof. Boleckiego jest Józef Mackiewicz, któremu badacz poświęcił szereg prac, na czele z monografią Ptasznik z Wilna (1991, wyd. drugie poszerzone 2007). W dorobku literaturoznawcy znajdziemy również pozycje dotyczące twórczości Schulza, Miłosza czy Witkacego.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep