"Golgota narodów" - książka pod naszym patronatem - Muzeum Pamięci Sybiru

12 lipca 2022

„Golgota narodów” – książka pod naszym patronatem

Muzeum Pamięci Sybiru objęło patronatem drugie wydanie książki Jerzego Gajdzińskiego „Golgota narodów. Opowieść o życiu w łagrach i ucieczce z Workuty”.

Przejdź do treści

„Golgota narodów” to przejmujące wspomnienia młodego Polaka, który w maju 1940 roku, mając 15 lat, wpadł w ręce NKWD przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy rumuńskiej. Usiłował przedostać się do Francji, do formującego się tam Wojska Polskiego. Kolejne 7 lat spędził w różnych więzieniach i łagrach na terenie ZSRR. Najpierw jako nieletni w koloniach karnych, później w straszliwych obozach pracy niewolniczej. Jego gehennę zakończyła udana ucieczka z Workuty – rzecz powszechnie uznawana za niemożliwą do dokonania.

Pierwszy rękopis wspomnień skonfiskował autorowi Urząd Bezpieczeństwa podczas aresztowania w 1950 roku. Po wyjściu z peerelowskiego więzienia Gajdziński odtwarzał je ostrożnie, ukrywając w różnego rodzaju skrytkach kolejne rozdziały. Praca została ukończona w drugiej połowie lat 80. Dzieło było jednak zbyt obszerne jak na możliwości druku w wydawnictwach podziemnych.

Autor zmarł wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a tekst uległ rozproszeniu. Część znajdowała się w ręku jego syna, druga była w posiadaniu współpracowników podziemnego wydawnictwa „Przedświt”, które kilka lat wcześniej próbowało książkę wydać. Po wielu latach tekst udało się scalić i zredagować.

Drugie wydanie „Golgoty narodów” wzbogacono o ponad 200 archiwalnych fotografii i map ilustrujących realia świata, z jakim przyszło się zmierzyć autorowi.

Książkę można kupić w sklepie stacjonarnym Muzeum Pamięci Sybiru, czynnym codziennie oprócz poniedziałku w godzinach od 10.00 do 17.30, w sobotę od 13.00 do 20.30.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep