Klasy I-III - Muzeum Pamięci Sybiru

Tematy warsztatów w salach edukacyjnych:

1. Syberyjskie przygody Chmurki

Czas trwania: 45 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: wojna, emocje, strata, empatia

Opis: Naszą przewodniczką w czasie warsztatów będzie bohaterka książki „Syberyjskie przygody Chmurki”. Wraz z mamą i babcią została ona wywieziona na Sybir w czasie II wojny światowej. Dzięki wielkiej mapie i specjalnej osi czasu dowiemy się jak dawno to było i jak daleko od domu trafiła dziewczynka.
Jej losy przybliżą nam w bezpieczny emocjonalnie sposób pojęcia trudne – wojna, strata, deportacja. Ułatwi to wspólna lektura oraz prace plastyczne. Będziemy mogli zastanowić się nad tym, czym różni się nasza rzeczywistość od rzeczywistości bohaterki.

Zajęcia powstały we współpracy z Wydawnictwem Literatura.

2. Walizka pełna historii

Czas trwania: 45 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: muzeum, empatia, wojna, deportacje

Opis: Podczas warsztatów dowiemy się, jak działa i czym zajmuje się nowoczesne muzeum. W aktywny sposób poznamy zasady zachowania się na wystawie i korzystania z jej systemów multimedialnych. „Dotkniemy” historii dzięki zapoznaniu się  z replikami zabytków prezentowanych w naszych murach.
Opowieść o muzeum jest tu okazją do wprowadzenia pojęć trudnych, jak wojna i deportacje. Zagadnienia te poznamy w bezpieczny emocjonalnie sposób, bazując na empatii i parach pojęć zrozumiałych dla dzieci, jak dom i  konieczność wyprowadzki czy bezpieczeństwo i sytuacja niebezpieczna.

3. Syberia – kraina tajemnic. Warsztaty plastyczne.

Czas trwania: 45-60 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: przyroda, Syberia, sztuka

Opis: Gdzie leży Syberia? Jakie zwierzęta możemy tam spotkać? Czym różni się przyroda syberyjska od polskiej? Razem wyruszymy w podróż po syberyjskiej tajdze, odkrywając bogatą przyrodę tej pięknej krainy.

Propozycje warsztatów:
– Maski zwierząt syberyjskich
– Maskotki zwierząt syberyjskich z filcu
– Owady Syberii – collage z metalicznego papieru i pianki 
– Syberyjskie drzewo życia malowane farbami

Tematy ścieżek prowadzących przez część wystawy:

1. Pierwsza wizyta w Muzeum

Czas trwania: 40-60 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)

Opis: Podczas pierwszego spotkania z Muzeum Pamięci Sybiru przekonamy się, jak wiele zadań wykonuje ta instytucja. Wejdziemy do środka największego eksponatu i wkroczymy do świata wystawy stałej. Tam odkryjemy, że za zwyczajnym przedmiotem często kryją się niezwykłe historie. Poznamy choćby losy pewnego pluszowego misia, który przemierzył pół świata, dowiemy się też, w jaki sposób znalazła się w Afryce laleczka w polskim, góralskim stroju.  Spotkania ze zwyczajnymi-niezwyczajnymi eksponatami zachęcą nas do poznawania historii kryjących się w rodzinnych pamiątkach.

W ramach tej ścieżki istnieje możliwość odwiedzenia zaplecza Muzeum (np. pracowni konserwatorskiej, magazynu eksponatów) i spotkania z pracownikami zajmującymi się zbiorami.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep