Klasy I-III - Muzeum Pamięci Sybiru

Tematy warsztatów w salach edukacyjnych:

1. Syberyjskie przygody Chmurki

Czas trwania: 45 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: wojna, emocje, strata, empatia

Opis: Naszą przewodniczką w czasie warsztatów będzie bohaterka książki „Syberyjskie przygody Chmurki”. Wraz z mamą i babcią została ona wywieziona na Sybir w czasie II wojny światowej. Dzięki wielkiej mapie i specjalnej osi czasu dowiemy się, jak dawno to było i jak daleko od domu trafiła dziewczynka.
Jej losy przybliżą nam w bezpieczny emocjonalnie sposób pojęcia trudne – wojna, strata, deportacja. Ułatwi to wspólna lektura oraz prace plastyczne. Będziemy mogli zastanowić się nad tym, czym różni się nasza rzeczywistość od rzeczywistości bohaterki.

Zajęcia powstały we współpracy z Wydawnictwem Literatura.

2. Walizka pełna historii

Czas trwania: 45 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: muzeum, empatia, wojna, deportacje

Opis: Podczas warsztatów dowiemy się, jak działa i czym zajmuje się nowoczesne muzeum. W aktywny sposób poznamy zasady zachowania się na wystawie i korzystania z jej systemów multimedialnych. „Dotkniemy” historii dzięki zapoznaniu się  z replikami zabytków prezentowanych w naszych murach.
Opowieść o muzeum jest tu okazją do wprowadzenia pojęć trudnych, jak wojna i deportacje. Zagadnienia te poznamy w bezpieczny emocjonalnie sposób, bazując na empatii i parach pojęć zrozumiałych dla dzieci, jak dom i  konieczność wyprowadzki czy bezpieczeństwo i sytuacja niebezpieczna.

3. Syberia – kraina tajemnic.

Czas trwania: 50 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: przyroda, Syberia, wirtualna rzeczywistość

Opis: Udało nam się przenieść do muzeum kawałek Syberii, i to razem z jej niezwykłymi roślinami i zwierzętami. Dzięki wykorzystaniu gogli wirtualnej rzeczywistości będziemy mogli na własne oczy przekonać się, jak dzika i okrutna, a zarazem piękna jest kraina, do której trafiali polscy zesłańcy.
Razem wyruszymy w podróż po syberyjskiej tajdze, tundrze i stepie odkrywając część niezwykle bogatej przyrody tej pięknej krainy. Towarzyszyć nam będą manul stepowy, burunduk syberyjski i niedźwiedź kamczacki. Pamiątką z zajęć będzie własnoręcznie wykonana wielka mapa Syberii.

4. Miś, który został żołnierzem.

Czas trwania: 50 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)

Słowa kluczowe: Miś Wojtek, zwierzęta na wojnie, mapa

Zwierzęta są od dawna wykorzystywane w czasie wojen, głównie do transportu, lecz jakim cudem mały syryjski niedźwiedź został polskim żołnierzem? Nie tylko rozwiążemy tą zagadkę, ale także dowiemy się, gdzie nasi wojskowi znaleźli słynnego Misia Wojtka i jak długą drogę razem przebyli.

W podróży przez trzy kontynenty towarzyszyć nam będą zagadki, do odgadnięcia których będziemy musieli użyć wielu zmysłów i wytężyć wyobraźnię. Kawałek po kawałku, poznamy losy Misia Wojtka: od zabaw w zapasy z żołnierzami, jedzenia z nimi marmolady, pomoc w przenoszeniu ciężkich skrzyń z amunicją, a skończywszy na trudnej decyzji o rozstaniu…

Tematy ścieżek prowadzących przez część wystawy:

1. Jaki znak twój? Orzeł Biały

Czas trwania: 50 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: godło, Orzeł Biały, symbole narodowe, patriotyzm

Opis: Tytułowe słowa znamy od najmłodszych lat. Ale czy uda nam się odnaleźć na wystawie polskie symbole narodowe? Na najmłodszych tropicieli czeka test spostrzegawczości oraz dyskusja na temat tego, czym są owe symbole oraz czy mogą nimi być jedynie godło, hymn i flaga. Odnajdziemy też polskie godła, wykonane w sekrecie przez łagierników i zesłańców. lle wysiłku kosztowało stworzenie takiego przedmiotu? Czy było ryzykowne? Razem spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, próbując zrozumieć, czym był i jest patriotyzm. Historia tych przedmiotów i ich twórców jest też pretekstem do wprowadzenia dzieci w trudną tematykę polskiego Sybiru.

2. Pierwsza wizyta w Muzeum

Czas trwania: 40-60 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: muzeum, pamiątki rodzinne, eksponat

Opis: Podczas pierwszego spotkania z Muzeum Pamięci Sybiru przekonamy się, jak wiele zadań wykonuje ta instytucja. Wejdziemy do środka największego eksponatu i wkroczymy do świata wystawy stałej. Tam odkryjemy, że za zwyczajnym przedmiotem często kryją się niezwykłe historie. Poznamy choćby losy pewnego pluszowego misia, który przemierzył pół świata, dowiemy się też, w jaki sposób znalazła się w Afryce laleczka w polskim, góralskim stroju.  Spotkania ze zwyczajnymi-niezwyczajnymi eksponatami zachęcą nas do poznawania historii kryjących się w rodzinnych pamiątkach.

W ramach tej ścieżki istnieje możliwość odwiedzenia zaplecza Muzeum (np. pracowni konserwatorskiej, magazynu eksponatów) i spotkania z pracownikami zajmującymi się zbiorami.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep