Klasy I-III - Muzeum Pamięci Sybiru

Tematy warsztatów w salach edukacyjnych:

1. Syberyjskie przygody Chmurki

Czas trwania: 45 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: wojna, emocje, strata, empatia

Opis: Naszą przewodniczką w czasie warsztatów będzie bohaterka książki „Syberyjskie przygody Chmurki”. Wraz z mamą i babcią została ona wywieziona na Sybir w czasie II wojny światowej. Dzięki wielkiej mapie i specjalnej osi czasu dowiemy się, jak dawno to było i jak daleko od domu trafiła dziewczynka.
Jej losy przybliżą nam w bezpieczny emocjonalnie sposób pojęcia trudne – wojna, strata, deportacja. Ułatwi to wspólna lektura oraz prace plastyczne. Będziemy mogli zastanowić się nad tym, czym różni się nasza rzeczywistość od rzeczywistości bohaterki.

Zajęcia powstały we współpracy z Wydawnictwem Literatura.

2. Walizka pełna historii

Czas trwania: 45 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: muzeum, empatia, wojna, deportacje

Opis: Podczas warsztatów dowiemy się, jak działa i czym zajmuje się nowoczesne muzeum. W aktywny sposób poznamy zasady zachowania się na wystawie i korzystania z jej systemów multimedialnych. „Dotkniemy” historii dzięki zapoznaniu się  z replikami zabytków prezentowanych w naszych murach.
Opowieść o muzeum jest tu okazją do wprowadzenia pojęć trudnych, jak wojna i deportacje. Zagadnienia te poznamy w bezpieczny emocjonalnie sposób, bazując na empatii i parach pojęć zrozumiałych dla dzieci, jak dom i  konieczność wyprowadzki czy bezpieczeństwo i sytuacja niebezpieczna.

3. Syberia – kraina tajemnic.

Czas trwania: 50 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: przyroda, Syberia, wirtualna rzeczywistość

Opis: Udało nam się przenieść do muzeum kawałek Syberii, i to razem z jej niezwykłymi roślinami i zwierzętami. Dzięki wykorzystaniu gogli wirtualnej rzeczywistości będziemy mogli na własne oczy przekonać się, jak dzika i okrutna, a zarazem piękna jest kraina, do której trafiali polscy zesłańcy.
Razem wyruszymy w podróż po syberyjskiej tajdze, tundrze i stepie odkrywając część niezwykle bogatej przyrody tej pięknej krainy. Towarzyszyć nam będą manul stepowy, burunduk syberyjski i niedźwiedź kamczacki. Pamiątką z zajęć będzie własnoręcznie wykonana wielka mapa Syberii.

Tematy ścieżek prowadzących przez część wystawy:

1. Dzieci deportowane

Czas trwania: 50 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: wojna, deportacje, losy dzieci

Opis: Ścieżka rozpoczyna się w części wystawy przedstawiającej okres międzywojenny i wybuch II wojny światowej. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wybuch wojny zmusił dzieci do tego, aby stały się „małymi dorosłymi”. Zobaczymy i usłyszymy dwie kobiety: Sarę Wajnsztejn i Zosię Dąbrowską, które jako dziewczynki doświadczyły wywózki. Przekonamy się, co zabrały ze sobą, co musiały zostawić w swych opuszczonych domach.
Wejdziemy do wnętrza zrekonstruowanego wagonu, jakim wywożono ludzi na wschód. Zobaczymy autentyczne przedmioty, które zabierali deportowani na „nieludzką ziemię” Zaskoczy nas nie tylko to, jak wyglądała klasa w sowieckiej szkole, ale też warunki życia deportowanych dzieci i to, czym musiały zajmować się starsze z nich.

2. Jaki znak twój? Orzeł Biały

Czas trwania: 50 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: godło, Orzeł Biały, symbole narodowe, patriotyzm

Opis: Tytułowe słowa znamy od najmłodszych lat. Ale czy uda nam się odnaleźć na wystawie polskie symbole narodowe? Na najmłodszych tropicieli czeka test spostrzegawczości oraz dyskusja na temat tego, czym są owe symbole oraz czy mogą nimi być jedynie godło, hymn i flaga. Odnajdziemy też polskie godła, wykonane w sekrecie przez łagierników i zesłańców. lle wysiłku kosztowało stworzenie takiego przedmiotu? Czy było ryzykowne? Razem spróbujemy odpowiedzieć na te pytania, próbując zrozumieć, czym był i jest patriotyzm. Historia tych przedmiotów i ich twórców jest też pretekstem do wprowadzenia dzieci w trudną tematykę polskiego Sybiru.

3. Pierwsza wizyta w Muzeum

Czas trwania: 40-60 minut (+ czas na skorzystanie z szatni)
Słowa kluczowe: muzeum, pamiątki rodzinne, eksponat

Opis: Podczas pierwszego spotkania z Muzeum Pamięci Sybiru przekonamy się, jak wiele zadań wykonuje ta instytucja. Wejdziemy do środka największego eksponatu i wkroczymy do świata wystawy stałej. Tam odkryjemy, że za zwyczajnym przedmiotem często kryją się niezwykłe historie. Poznamy choćby losy pewnego pluszowego misia, który przemierzył pół świata, dowiemy się też, w jaki sposób znalazła się w Afryce laleczka w polskim, góralskim stroju.  Spotkania ze zwyczajnymi-niezwyczajnymi eksponatami zachęcą nas do poznawania historii kryjących się w rodzinnych pamiątkach.

W ramach tej ścieżki istnieje możliwość odwiedzenia zaplecza Muzeum (np. pracowni konserwatorskiej, magazynu eksponatów) i spotkania z pracownikami zajmującymi się zbiorami.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep