Dzień Kobiet w Muzeum – spotkanie z Sybiraczkami - Muzeum Pamięci Sybiru

8 marca 2023

Dzień Kobiet w Muzeum – spotkanie z Sybiraczkami

Spotkanie z Sybiraczkami z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet to już tradycja w Muzeum Pamięci Sybiru. Jak co roku jest to czas na wyrażenie wdzięczności, podzielenie się refleksjami, spokojne rozmowy i chwilę muzycznej przyjemności.

Przejdź do treści

Na okolicznościowe spotkanie przybyły przedstawicielki organizacji sybirackich oraz zaprzyjaźnione z Muzeum Sybiraczki. Nie zabrakło wybranej niedawno Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku Jolanty Hryniewickiej. Towarzyszyły jej Wanda Kościuczuk, Sekretarz oraz Barbara Sokólska, Skarbnik tegoż Oddziału.

Mieliśmy także okazję gościć Janinę Rutkowską, założycielkę Wspólnoty Wnuków Sybiraków w Białymstoku oraz Agnieszkę Markiewicz-Cybulską, Prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Białymstoku, a także Renatę Frankowską, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa.

Wśród zebranych znalazła się reprezentacja Stowarzyszenia 100-lecie Kobiet na czele z Bożeną Bednarek. Przybyła także Jolanta Wolągiewicz ze Stowarzyszenia Podlascy Seniorzy.

Zebrane panie powitał Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, profesor Wojciech Śleszyński: – Jest nam niezwykle miło powitać wszystkie Panie w przededniu tak ważnego święta, jakim jest Dzień Kobiet. Doceniamy rolę kobiet w naszym życiu codziennym, rozumiemy też świetnie rolę kobiet, matek tam daleko na Sybirze – mówił.

„Pieśń o Kobiecie Sybiru” z muzyką Marcina Nagnajewicza rozpoczęła koncert w wykonaniu wokalistki Weroniki Bochat i pianistki Kariny Komendery. Popłynęły wzruszające słowa: „Pamiętam o Tobie, Kobieto, Matko, jestem strażniczką pamięci (…) To pieśń dla Ciebie…”.

Wśród kolejnych utworów usłyszeliśmy między innymi piosenki Kuby Badacha, Arethy Franklin czy Anny Marii Jopek. Występ zakończył przebój Sanah do wiersza Wisławy Szymborskiej „Nic dwa razy się nie zdarza”.

Podczas wydarzenia głos zabrała Prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku, Jolanta Hryniewicka, która po wysłuchaniu koncertu nie ukrywała wzruszenia. – Bardzo serdecznie chciałabym podziękować w imieniu wszystkich zgromadzonych Pań całej obsadzie, całej społeczności Muzeum Pamięci Sybiru za przygotowanie tak wspaniałej części artystycznej, która zachwyciła nas wszystkich i obudziła w naszych sercach tęsknotę i nostalgię za tymi czasami, kiedy byłyśmy takie piękne, młode, a teraz trochę jesteśmy trochę jak wyrośnięte Sybiraczki, ale nadal piękne. W sercu zawsze będziemy młode. Pan Dyrektor mówił o naszych matkach Sybiraczkach, rzeczywiście nasze matki, będąc na nieludzkiej ziemi, nie miały takiego szacunku, takiego zaszczytu, takiej możliwości, jak my dziś. Uczestniczymy we wspaniałej uroczystości, przygotowanej przez naszych wspaniałych przyjaciół – powiedziała.

Głos zabrała również Bożena Bednarek, autorka słów do „Pieśni o Kobiecie Sybiru”, których wykonanie było elementem programu artystycznego imprezy. – 100-lecie Kobiet zabrało się w ubiegłym roku za realizację projektu pod nazwą „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci”. Wydałyśmy album, powstała pieśń, pięknie nagrana, powstał też film na ten temat. Z kolei w tym roku zabrałyśmy się za projekt pn. „Kobieta łagru”. Będzie to druga część projektu. To zebrane opowieści zwykłych kobiet i dwadzieścia wierszy, które powstały specjalnie z tej okazji. Jestem wzruszona – przyznała.

Dziękujemy wszystkim paniom, które przyjęły nasze zaproszenie i spędziły z nami to miłe popołudnie. Wszystkim kobietom – a zwłaszcza Sybiraczkom, ich potomkiniom, a także osobom zaangażowanym w zachowywanie pamięci o Sybirze – życzymy zdrowia i wszelkiej szczęśliwości.

Przypominamy, że z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało niespodziankę: panie, które 8 marca przyjdą zwiedzić wystawę stałą, będą mogły bezpłatnie skorzystać z audioprzewodnika w dowolnie wybranym języku.

Wszystkich zainteresowanych tematyką kobiecą ucieszy zapewne nasza promocja z okazji Dnia Kobiet: od wtorku 7 marca do czwartku 9 marca w naszym sklepie muzealnym (i stacjonarnym, i internetowym) w specjalnych cenach dostępne będą publikacje dotyczące kobiet.

Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep