"Dusza Sybiru" - zapraszamy na rozmowę o kobietach w Gułagu - Muzeum Pamięci Sybiru

15 czerwca 2022

„Dusza Sybiru” – zapraszamy na rozmowę o kobietach w Gułagu

22 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Dusza Sybiru”. Gościem będzie dr Oksana Kis, ukraińska badaczka historii kobiet.

Przejdź do treści

Oksana Kis, znakomita ukraińska badaczka zajmująca się kobiecym spojrzeniem na najnowsze dzieje naszej części Europy, będzie gościem kolejnego z naszych muzealnych spotkań w ramach Muzealnej Pracownia Doświadczeń Granicznych „Dusza Sybiru”.

Dr Oksana Kis zajmuje się historią kobiet. Przewodniczy Ukraińskiemu Stowarzyszeniu Badań nad Historią Kobiet, pracuje w Instytucie Etnologii na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki. Do jej zainteresowań badawczych należą także przemiany kulturowe w krajach postkomunistycznych oraz historia mówiona.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka autorstwa bohaterki spotkania: „Przetrwanie jako zwycięstwo. Ukrainki w Gułagu”. Zastanawiać się będziemy, czym różni się sowiecki obóz widziany z perspektywy kobiecej od tego znanego nam z twórczości klasyków literatury obozowej. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania o sens heroizmu wobec zbrodniczego systemu, a także o źródła poczucia winy, tak częstego wśród tych kobiet, którym udało się przetrwać pobyt na nieludzkiej ziemi.

Termin spotkania to środa 22 czerwca, początek o godz. 17.00 w Sali audiowizualnej Muzeum Pamięci Sybiru. Prowadzącym będzie prof. Krzysztof Czyżewski.

Spotkanie będzie transmitowane za pośrednictwem naszego facebooka – zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep