5. Bieg Pamięci Sybiru. Do Białegostoku dołącza kolejne miasto - Muzeum Pamięci Sybiru

9 stycznia 2023

5. Bieg Pamięci Sybiru. Do Białegostoku dołącza kolejne miasto

Muzeum Pamięci Sybiru razem z Fundacją Białystok Biega po raz piąty organizują Bieg Pamięci Sybiru. Zachęcają, by w ten sposób oddać hołd ofiarom sowieckich deportacji z lat 1940–1941.

Przejdź do treści

Impreza na stałe zagościła w kalendarzu wydarzeń historyczno-sportowych nie tylko w Białymstoku, ale także w Polsce oraz w środowiskach polonijnych za granicą. W poprzednich czterech edycjach wzięło udział łącznie ponad 4 tysiące biegaczy reprezentujących kilka pokoleń. Dzięki biegowi wirtualnemu do inicjatywy dołączyli także amatorzy sporu z wielu krajów na świecie – w 2022 roku byli to mieszkańcy Belgii, Białorusi, Niemiec, Norwegii, Litwy i Włoch, a nawet Australii i Nowej Zelandii. W dotychczasowych edycjach biegu wirtualnego uczestnicy pokonali łącznie ponad 52 tysiące kilometrów.

Biegniemy także we Wrocławiu

Tegoroczny Bieg Pamięci Sybiru odbędzie się jak zawsze w Białymstoku (podobnie jak rok temu – w Lesie Solnickim) oraz w tak docenianej przez biegaczy formie wirtualnej. Nowością jest bieg we Wrocławiu, który będzie miał miejsce w Lesie Osobowickim.

Dlaczego Wrocław? Gdy po 1945 r. miasto to znalazło się w granicach Polski, przybyło do niego wielu mieszkańców utraconych Kresów Wschodnich – przede wszystkim z Lwowa i okolic – którzy w wyniku przesunięcia granic utracili swoje domy. Z tego samego powodu osiedlali się tutaj Sybiracy, którym dane było opuścić Związek Sowiecki, ale których powrót do rodzimych stron nie był już możliwy.

Niezwykły medal

Każdy z uczestników, który ukończy 5. Bieg Pamięci Sybiru, otrzyma pamiątkowy medal. Od 2022 r. medale Biegu Pamięci Sybiru przybliżają eksponaty z Muzeum Pamięci Sybiru. Medal 4. Biegu przedstawiał walizkę z przedmiotami zabranymi przez ofiary deportacji z lutego 1940 r. – dokładnie tak, jak jest zaaranżowana w muzealnej gablocie. W tym roku medal zdobią skrzypce rodziny Jąkałów, z którymi wiąże się poruszająca historia.

Józef Jąkała był osadnikiem ze wsi Góra koło Bełza w województwie lwowskim. Był dzieckiem, gdy ojciec podarował mu skrzypce i nauczył na nich grać. Jako że Józef, zgodnie z tradycją rodzinną, uczył grać także swoje dzieci, instrument ten był ważny dla całej rodziny. Gdy 10 lutego 1940 roku po Jąkałów przyszli Sowieci, wśród spakowanych rzeczy znalazły się i skrzypce. Dzięki instrumentowi rodzina Jąkałów mogła opuścić syberyjską tajgę wraz z pierwszym transportem, gdyż córka Józefa, Marysia, uprosiła ojca, by oddał Sowietom to, co miał najcenniejsze, byle tylko móc stamtąd wyjechać jak najszybciej. Naczelnik posiołka, w którym mieszkali, wzruszony odwagą proszącej dziewczynki, nie tylko zgodził się na ich wyjazd, ale też zwrócił skrzypce właścicielowi.

Dla kogo pobiegniesz?

Podobnie jak w poprzedniej edycji Biegu, na rewersie medalu znalazło się miejsce na grawer. Ci uczestnicy, którzy zdecydują się uczcić swoim udziałem w Biegu pamięć konkretnego Sybiraka lub Sybiraczki, jego lub jej imię i nazwisko znajdą wyryte na swoim medalu. Wystarczy zaznaczyć to w formularzu zgłoszeniowym. Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało listę sylwetek Sybiraków i Sybiraczek, aby ułatwić wybór biegaczom, ale można także wpisać do formularza personalia Sybiraka lub Sybiraczki spoza listy – np. osoby bliskiej uczestnikowi. Z możliwości tej korzystają często potomkowie osób deportowanych.

Zapisy na 5 Bieg Pamięci Sybiru odbywają się na stronie biegpamiecisybiru.pl. https://bit.ly/3Q7K7WS

5. Bieg Pamięci Sybiru to:

– Bieg stacjonarny w Białymstoku 11.02.2023

– Bieg stacjonarny we Wrocławiu 18.02.2023

– Bieg wirtualny 11.02.2023-28.02.2023

Partnerem 5. Biegu Pamięci Sybiru jest Galeria Jurowiecka.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep