Zapraszamy: Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii - Muzeum Pamięci Sybiru

4 grudnia 2023

Zapraszamy: Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii

Zaledwie kilka tygodni od powrotu z wyprawy do Nowej Zelandii śladami fotografa Bolesława Augustisa i innych Sybiraków, jej uczestnicy spotkają się z publicznością w Muzeum Pamięci Sybiru. Zapraszamy we wtorek 12 grudnia o 17.00. Wstęp wolny!

Przejdź do treści

Dr Tomasz Danilecki z Działu Naukowego Muzeum Pamięci Sybiru oraz członkowie Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Widok wyjechali na drugą półkulę w ramach projektu „Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii. Kwerenda i digitalizacja wybranych archiwów”.

Przedsięwzięcie dofinansowane zostało ze środków Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” i z budżetu Miasta Białystok. Muzeum Pamięci Sybiru było partnerem projektu.

W skład zespołu badawczego weszli – obok dr Danileckiego – Grzegorz Dąbrowski, Rafał Siderski i Urszula Dąbrowska ze Stowarzyszenia Widok.

Pobyt w Nowej Zelandii od 25 października do 7 listopada obfitował w spotkania z przedstawicielami Polonii, między innymi w trzech największych miastach tego kraju: w Wellington, Auckland i Christchurch. Dr Tomasz Danilecki nagrywał relacje Sybiraków i ich potomków, a na publicznych spotkaniach opowiadał rodakom o Muzeum Pamięci Sybiru i jego misji. Ku jego i naszemu zaskoczeniu – wśród zgromadzonych były osoby, które już miały okazję nas odwiedzić!

We wtorek 12 grudnia o godzinie 17.00 na spotkaniu w sali audiowizualnej Muzeum Pamięci Sybiru dr Tomasz Danilecki oraz Urszula i Grzegorz Dąbrowscy opowiedzą o rezultatach swojej wyprawy w poszukiwaniu sybirackich relacji.

Skąd Sybiracy w Nowej Zelandii?

Wraz z Armią Andersa ze Związku Sowieckiego do Iranu ewakuowano 40 tysięcy cywilów. Około 18 tys. z nich stanowiły dzieci i młodzież. Dzięki wsparciu Wielkiej Brytanii tysiące polskich kobiet i dzieci przetransportowano do angielskich dominiów w Afryce, a także do Libanu, Palestyny, Indii, Meksyku i Nowej Zelandii.

30 października 1944 r. do nowozelandzkiego Wellington dopłynęło 838 polskich uchodźców, w tym 733 dzieci. Zamieszkali w obozie koło miasteczka Pahiatua. O ich pobycie i dalszych losach przeczytasz na portalu Świat Sybiru.

Bolesław Augustis – od Białegostoku do Auckland

Bolesław Augustis to przedwojenny białostocki fotograf, znany dzisiejszym białostoczanom dzięki zaangażowaniu Grzegorza Dąbrowskiego, który w 2004 r. odkrył przypadkiem i uratował przed zniszczeniem archiwum Augustisa. Ocalone i zdigitalizowane przez Dąbrowskiego zdjęcia wydane zostały w dwóch albumach oraz udostępnione w cyfrowej bibliotece.

Augustis po pobycie w Gułagu i przejściu szlaku bojowego z Armią Andersa trafił do Wielkiej Brytanii. Po demobilizacji postanowił nie wracać do komunistycznej Polski. Wyjechał do Nowej Zelandii, gdzie czekała na niego dziewczyna, z którą korespondował.

Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa

W czasie pobytu w Nowej Zelandii jesienią 2023 roku członkowie „Widoku” przedstawiali nowozelandzkiej Polonii sylwetkę i dokonania Bolesława Augustisa. Zespół projektu dotarł także do jego synów. Byli zaskoczeni faktem, że ojciec jest tak znany w swoim rodzinnym mieście. Na emigracji nie dane mu było realizować się jako zawodowy fotograf, pracował na budowach.

Poruszeni informacjami o ojcu i o staraniach białostoczan, by ocalić jego dziedzictwo, Stanisław i Zbigniew przekazali gościom z Polski kilkadziesiąt fotografii, które Bolesław wykonał już jako mieszkaniec Nowej Zelandii.

Na spotkaniu w Muzeum Pamięci Sybiru 12 grudnia zaprezentowane zostaną te nieznane dotąd w Polsce fotografie Bolesława Augustisa.

Wstęp wolny – zapraszamy!

Więcej o projekcie przeczytacie na stronie Albom.pl

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep