Profesor Głowacki o deportacjach – spotkanie 16 lutego - Muzeum Pamięci Sybiru

14 lutego 2023

Profesor Głowacki o deportacjach – spotkanie 16 lutego

Zapraszamy w czwartek 16 lutego na spotkanie autorskie ze znawcą tematu sowieckich deportacji. Wstęp wolny!

Przejdź do treści

„W tajdze i w stepie. O deportacjach obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941” to najnowsza publikacja Muzeum, która ukazała się w popularnonaukowej serii wydawniczej „SYBIR”.

Prof. Albin Głowacki to jeden z najwybitniejszych specjalistów zajmujących się losami ludności polskiej na Wschodzie i sowieckimi represjami stosowanymi wobec Polaków. Jest jednym z nielicznych historyków, który badanie tych wątków rozpoczął jeszcze w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, kiedy była to tematyka niemal zakazana. Był też jednym z pierwszych Polaków, którzy dotarli do sowieckiej dokumentacji archiwalnej udostępnionej przez Rosjan w latach 90. XX w. Efekty jego prac to ponad 300 publikacji wydanych w 12 językach. Wiele z nich zostało nagrodzonych w uznanych konkursach, a monografia „Sowieci wobec Polaków na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej 1939–1941” w gronie znawców tematu jest uznawana za dzieło wręcz kanoniczne.

W książce „W tajdze i w stepie. O deportacjach obywateli polskich w głąb Związku Sowieckiego w latach 1940-1941”, wydanej przez Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Głowacki skupił się na przedstawieniu procesu sowieckich przygotowań do przeprowadzenia potężnych operacji deportacyjnych. Dzięki temu nowatorskiemu podejściu udało mu się dostrzec wiele niedocenianych do tej pory elementów tej represji i wyjaśnić niektóre z wiążących się z nią wątpliwości.

Spotkanie odbędzie się w wyjątkowej przestrzeni – na wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru i towarzyszyć mu będzie prezentacja archiwalnych zdjęć.

Z okazji spotkania autorskiego będzie możliwość zakupu książki „W tajdze i stepie” w promocyjnej cenie. Zapraszamy!

Wstęp wolny.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep