W Światowy Dzień Sybiraka Białystok uczcił ofiary Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

17 września 2023

W Światowy Dzień Sybiraka Białystok uczcił ofiary Sybiru

17 września, w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, obchodzony jest także Światowy Dzień Sybiraka. Główne uroczystości odbyły się w Białymstoku, pod Muzeum Pamięci Sybiru

Przejdź do treści

Na obchody stawili się przedstawiciele władz. Gospodarza, prezydenta Białegostoku, reprezentowali jego zastępcy – Adam Musiuk i Zbigniew Nikitorowicz. Parlamentarzystów reprezentowali poseł Krzysztof Truskolaski i senator Mariusz Gromko. Przybyli także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz były wojewoda Maciej Zenon Żywno.

Nie zabrakło przedstawicieli środowisk sybirackich na czele z Jolantą Hryniewicką, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków. Pojawili się także licznie potomkowie Sybiraków – w tym członkowie Wspólnoty Wnuków Sybiraków oraz zagraniczni goście z Fundacji Kresy-Syberia.

W czasie uroczystości padło wiele poruszających słów hołdu wobec ofiar Sybiru. W swoim przemówieniu zastępca prezydenta Białegostoku, Zbigniew Nikitorowicz, przypomniał o bezwzględności sowieckiego okupanta, który systematycznie niszczył elitę polskiego narodu, dokonał bestialskich mordów na polskich oficerach, ale i nie cofnął się przed krzywdzeniem niewinnych dzieci, kobiet i starców.

– Jednak mimo tych starań nie udało się zniszczyć polskości. Możemy być dumni z siły naszego narodowego ducha – dodał Zbigniew Nikitorowicz. Apelował, abyśmy zachowali pamięć o tych ludziach: – Tylko w imię pamięci i prawdy możliwe jest budowanie przyszłości – podkreślił.

Jolanta Hryniewicka w swojej przemowie przypominała: – Dla wielu polskich rodzin Syberia i Kazachstan nie są zwykłymi miejscami na mapie. Są znakami losu, najbardziej bolesnymi i tragicznymi. Na tych dzikich obszarach wielu cierpiało i ginęło. Zawsze wierni Bogu i Ojczyźnie ginęli, bo byli Polakami – mówiła.

W imieniu mieszkańców Białegostoku przemawiała wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Katarzyna Kisielewska-Martyniuk: – Stoimy przy pomniku przypominającym matkę. To kobiety są największymi ofiarami wojen. To one musiały zadbać o rodziny, one musiały wykonać niewiarygodną prace tam, żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim dzieciom. To kobiety musiały utrwalić w nich polskość – podkreślała.

Po przemówieniach nastąpiły apel pamięci oraz składanie kwiatów pod pomnikiem poświęconym Bohaterskim Matkom Sybiraczkom.

W ramach uroczystości prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków, Jolanta Hryniewicka, na mocy postanowienia Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Kordiana Borejki, udekorowała Honorowymi Odznakami Sybiraka panie: Izabelę Caban, Teresę Sołowińską i Elwirę Wileńską. To osoby od lat wspierające społecznie swoją pracą białostockich Sybiraków.

Oficjalna uroczystość to jednak nie koniec obchodów Światowego Dnia Sybiraka 2023. Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza dziś jeszcze na pokaz spektaklu „Sztambuch syberyjski – impresje” na placu za budynkiem muzealnym.

Po przedstawieniu na wewnętrznej uliczce wzdłuż ulicy Węglowej zaprezentowana zostanie instalacja artystyczna „Droga donikąd”. Z kolei na fasadzie Muzeum od strony ulicy Poleskiej będzie można zobaczyć okolicznościowy mapping.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep