Światło Pamięci zapłonęło przed Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

10 lutego 2023

Światło Pamięci zapłonęło przed Muzeum Pamięci Sybiru

Jak co roku przedstawiciele władz, Sybiracy oraz mieszkańcy Białegostoku zapalili symboliczne Światło Pamięci na torach przed Muzeum Pamięci Sybiru.

Przejdź do treści

Każdego roku 10 lutego, w rocznicę pierwszej masowej deportacji przeprowadzonej przez Sowietów w 1940 roku, wieczorną porą przed Muzeum Pamięci Sybiru rozbłyskają płomyki białych i czerwonych lampionów. Na torach wychodzących z Muzeum ustawiają je przedstawiciele władz, Sybiracy i ich potomkowie oraz mieszkańcy Białegostoku, którzy chcą pielęgnować pamięć o ofiarach sowieckich represji.

Na początku uroczystości wspomniano i uczczono minutą ciszy zmarłego dwa dni wcześniej, czyli w środę 8 lutego, Tadeusza Chwiedzia, Sybiraka, wieloletniego Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków oraz przyjaciela Muzeum Pamięci Sybiru.

Jako pierwszy, w towarzystwie Sybiraków, Światło Pamięci zapalił Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku, Przemysław Tuchliński – znicz stanął u stóp pomnika poświęconego Bohaterskim Matkom Sybiraczkom.

– Dzisiaj, kiedy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, gdy znów słyszymy o listach osób przeznaczonych do wywózki, o barbarzyństwie i masowych grobach, to szczególnie ważne, aby głośno mówić, czym było doświadczenie Sybiru – powiedział w swoim wystąpieniu Przemysław Tuchliński.

Światło Pamięci nie było jedyną uroczystością, jaka odbyła się 10 lutego. W południe pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta, Sybiracy i członkowie organizacji kombatanckich. Nie zabrakło reprezentantów Muzeum Pamięci Sybiru. Kolejne wiązanki złożono pod Pomnikiem Katyński oraz Pomnikiem-Znakiem Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu.

Uroczystości 10 lutego przypominają o akcji deportacyjnej, która miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Sowieci wywieźli wtedy w głąb Związku Sowieckiego ponad 140 tysięcy obywateli ziem polskich zajętych 17 września 1939 roku. Deportowano całe rodziny, zaskoczone w środku nocy, nieprzygotowane do trudnej zimowej podróży i życia na dalekiej Syberii.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep