Światło Pamięci zapłonęło przed Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

10 lutego 2024

Światło Pamięci zapłonęło przed Muzeum Pamięci Sybiru

Jak co roku przedstawiciele władz, Sybiracy oraz mieszkańcy Białegostoku zapalili symboliczne Światło Pamięci na torach przed Muzeum Pamięci Sybiru.

Przejdź do treści

Każdego roku w rocznicę pierwszej masowej deportacji przeprowadzonej przez Sowietów w 1940 roku, wieczorną porą przed Muzeum Pamięci Sybiru rozbłyskają płomyki białych i czerwonych lampionów. Na torach wychodzących z Muzeum ustawiają je przedstawiciele władz, Sybiracy i ich potomkowie oraz mieszkańcy Białegostoku, którzy chcą pielęgnować pamięć o ofiarach sowieckich represji.

– Jesteśmy w miejscu szczególnym, sąsiadującym z niegdysiejszą bocznicą Dworca Poleskiego. To na niej rozgrywał się dramat tysięcy ludzi, siłą zamykanych w wagonach, które potem ruszały na wschód – powiedział w swoim wystąpieniu dyrektor muzeum, prof. Wojciech Śleszyński.

– Ważna jest nasza obecność podczas takich uroczystości, żebyśmy światło pamięci cały czas w sobie mieli – podkreślał zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.

– Nielicznym udało się wrócić i o nich pamiętamy jak też o wszystkich ofiarach tego terroru – dodał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Uroczystości 10 lutego przypominają o akcji deportacyjnej, która miała miejsce w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Sowieci wywieźli wtedy w głąb Związku Sowieckiego ponad 140 tysięcy obywateli ziem polskich zajętych 17 września 1939 roku. Deportowano całe rodziny, zaskoczone w środku nocy, nieprzygotowane do trudnej zimowej podróży i życia na dalekiej Syberii.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep