Peleton Pamięci 2023 - spacer po Rydze - Muzeum Pamięci Sybiru

22 sierpnia 2023

Peleton Pamięci 2023 – spacer po Rydze

21 sierpnia 2023 roku w ramach Peletonu Pamięci w Rydze odbył się spacer historyczny śladami miejsc związanych z sowiecką okupacją Łotwy.

Przejdź do treści

Organizatorami wydarzenia były Muzeum Okupacji Łotwy oraz Muzeum Pamięci Sybiru, działające w ramach inicjatywy „Wspólna pamięć” – międzynarodowej sieci współpracy muzeów Europy Środkowo-Wschodniej.

Reprezentujący gospodarzy dr Gints Apals powitał zgromadzonych gości i podziękował Muzeum Pamięci Sybiru za podzielenie się ideą Peletonu Pamięci. Przedstawił także trasę po Rydze, która ze względu na zabytkowy charakter dużej części miasta (w tym brukowanej nawierzchni) nie mogła odbyć się na rowerach.

Następnie gości powitał reprezentujący Muzeum Pamięci Sybiru dr Piotr Popławski, który podkreślił, że międzynarodowy charakter Peletonu Pamięci łączy uczestników z Polski, Litwy i Łotwy i Mołdawii. Wyraził również nadzieję, że w nadchodzących latach Peleton odbędzie się także w innych miastach, których mieszkańcy stali się ofiarami sowieckiej okupacji. Dyrektor Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy dr Arunas Bubnys zaprosił wszystkich zgromadzonych na wileńską odsłonę Peletonu, która będzie miała miejsce już w środę 23 sierpnia.

Mapa spaceru historycznego po Rydze śladami miejsc pamięci
Mapa spaceru historycznego po Rydze. Materiały Muzeum Okupacji Łotwy

Zgromadzeni w Muzeum wyruszyli następnie na trasę spaceru, w trakcie którego odwiedzili szereg miejsc związanych z sowiecką okupacją Łotwy w latach 1940-1941. Jednym z miejsc pamięci związanych z ofiarami sowieckiej polityki tego okresu był pomnik Kārlisa Ulmanisa, ostatniego przedwojennego prezydenta Łotwy, aresztowanego i wywiezionego w głąb ZSRS, gdzie zmarł w 1942 roku.

Ze względu na długą okupację Łotwy (po II wojnie światowej pozostawała wraz z Litwą i Estonią republikami sowieckimi) uczestnicy spaceru odwiedzili też liczne miejsca związane z walkami o niepodległość kraju na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, np. punkty, w których ustawiano barykady w styczniu 1991 roku oraz kamienie upamiętniające osoby, które zginęły w trakcie tych protestów nad kanałem Pilsetas.

W spacerze historycznym wzięło udział ponad 30 osób, w tym przedstawiciele muzeów z naszej sieci, a także goście z Łotwy, Litwy, Polski i Anglii.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep