Odebraliśmy symbolicznie statuetkę Nagrody Muzealnej Rady Europy - Muzeum Pamięci Sybiru

16 kwietnia 2024

Odebraliśmy symbolicznie statuetkę Nagrody Muzealnej Rady Europy

W ramach spotkania w Pałacu Europy dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru oraz białostoccy politycy – poseł Krzysztof Truskolaski oraz zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki – odebrali symbolicznie statuetkę Nagrody Muzealnej Rady Europy. Jest to rzeźba „Kobieta z pięknym biustem” autorstwa Joana Miró.

Przejdź do treści

Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Wojciech Śleszyński, symbolicznie odebrał w Pałacu Europy w Strasburgu statuetkę Nagrody Muzealnej Rady Europy.

Jest to rzeźba „Kobieta z pięknym biustem” autorstwa Joana Miró.

Ten kataloński malarz, rzeźbiarz i ceramik oraz twórca murali urodził się w Barcelonie w 1893 roku, zmarł w 1983 w Palma de Mallorca.

Joan Miró był odważnym eksperymentatorem i twórcą nowych technik artystycznych. Inspirował się sztuką pierwotnych plemion i kulturą Japonii. Najbardziej kojarzony jest z kolorowymi obrazami przypominającymi rysunki dziecka.

Jego dzieła znajdują się w najsłynniejszych kolekcjach, np. w Muzeum Guggenheima, MOMA w Nowym Jorku czy w Centre Pompidou w Paryżu. Rzeźby Miró stoją w siedzibie UNESCO w Paryżu, a wielki gobelin ozdabiał zniszczone w 2001 r. World Trade Center.

Rzeźba „Kobieta z pięknym biustem” została przekazana Radzie Europy w 1977 r. przez Joan Miró Foundation, która – jako prowadząca Muzeum Joana Miró – otrzymała pierwszą w historii Nagrodę Muzealną Rady Europy. Od tamtego momentu rzeźba stała się symbolem oraz swoistym pucharem przechodnim Nagrody Muzealnej Rady Europy. Co roku przewożona była do kolejnego nagrodzonego muzeum, aby tam przez rok być podziwianą przez publiczność.

W kwietniu 2022 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy zdecydowało, że statuetka nie będzie już podróżować po kontynencie, a jedynie symbolicznie wręczana będzie muzealnikom na ceremonii w Strasburgu.

Wśród przyczyn tej decyzji były trudności, jakie Rada napotkała, starając się o odzyskanie rzeźby z terytorium Federacji Rosyjskiej – w chwili wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej w lutym 2022 r. dzieło Miró znajdowało się w moskiewskim Muzeum Gułagu.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep