Nasza wystawa plenerowa na ulicach Białegostoku - Muzeum Pamięci Sybiru

24 sierpnia 2023

Nasza wystawa plenerowa na ulicach Białegostoku

23 sierpnia w centrum Białegostoku pojawiła się nowa wystawa czasowa Muzeum Pamięci Sybiru – „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39”. Dzięki nietypowej formie zachęca do spaceru po mieście śladami jego historii

Przejdź do treści

W przeciwieństwie do standardowych wystaw w przestrzeni miejskiej ekspozycja „Przeszłość oczami teraźniejszości. Białystok ‘39” nie została ograniczona do jednej lokalizacji. Składa się z pięciu elementów, które można odnaleźć w przestrzeni miasta w ramach jednego niedługiego spaceru. Poszczególne fragmenty znajdziemy na placu przed Teatrem Dramatycznym, na dziedzińcu Pałacu Branickich, na Rynku Kościuszki oraz na ulicy Lipowej – na rogu ulicy Malmeda oraz przed kościołem św. Rocha.

Wybór tych lokalizacji wiąże się tytułem wystawy. Wrzesień 1939 roku oznaczał dla Białegostoku, jak i całej Polski, początek najtragiczniejszego okresu w dziejach – II wojny światowej. Białemustokowi pierwsze tygodnie wojny przyniosły aż dwie okupacje: wpierw tygodniową niemiecką, a następnie trwającą aż do czerwca 1941 roku – sowiecką.

Dzięki propozycji Muzeum Pamięci Sybiru każda zainteresowana osoba może zobaczyć, jak wyglądał Białystok 84 lata temu pod rządami obu okupantów oraz poznać losy miasta i poszczególnych budynków, w których rozgrywały się wydarzenia o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale również międzynarodowym.

Niewielka odległość pomiędzy poszczególnymi elementami wystawy pozwala na odwiedzenie ich wszystkich w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki temu mogą stanowić ciekawy cel rodzinnych spacerów.

Autorami ekspozycji są Magdalena Zięckowska-Tuchlińska (koncepcja), Dorota Klimowicz-Bałtromiuk (grafiki) i Piotr Bosko (teksty).

Partnerem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Wystawa będzie prezentowana do 22 września 2023 roku.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep