Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi - Muzeum Pamięci Sybiru

10 listopada 2023

Konferencja naukowa na temat polskiej oświaty na Białorusi

W Muzeum Pamięci Sybiru odbyła się w dniach 9-10 listopada 2023 roku VII edycja Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Polacy na Białorusi od powstania styczniowego do XXI wieku”. Tym razem odbyła się pod tytułem „Oświata polska na terytorium obecnej Białorusi na tle sytuacji szkolnictwa polskiego na Litwie i Ukrainie”.

Przejdź do treści

W programie dwudniowej konferencji znalazł się szereg referatów przybliżających historię polskiego szkolnictwa na terenach dzisiejszej Białorusi, ale także dzieje represji, jakie władze – rosyjskie, sowieckie, białoruskie – stosowały wobec chcących nauczać i kształcić się Polaków.

Mowa była o prowadzonej konsekwentnie rusyfikacji, ale i o tajnych polskich szkołach. Referaty odnosiły się i do dawnych wieków, i czasów najnowszych. Jak mówił Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi, oficjalne polskie szkolnictwo zostało na Białorusi zlikwidowane. – Polskie szkoły mają jednak przed sobą przyszłość, wierzę, że odrodzą się w najbliższych latach – komentował prof. Nikołaj Iwanow.

Równie istotnym punktem programu były dyskusje. Ta otwierająca wydarzenie poświęcona była tematowi polityce Polski wobec mniejszości na Białorusi w świetle wydarzeń z lat 2020-2023. Debata w kolejnym dniu odbyła się pod hasłem „Polityka i edukacja: oświata polska na Białorusi. Historia – stan obecny – perspektywy”.

W ramach konferencji odbyła się także prezentacja Stanisława Nicieja „Atlandyda Kresowa – między historią a współczesnością”. Z kolei drugi dzień konferencji uświetniła uroczystość wręczenia odznaczeń Stowarzyszenia Wspólnota Polska, czego dokonała prezes podlaskiego oddziału, Anna Kietlińska.

Wśród obecnych na konferencji byli m.in. ambasador RP na Białorusi Mariusz Maszkiewicz, były ambasador na Białorusi i w Mołdawii Artur Michalski, były Konsul Generalny RP w Grodnie dr Jarosław Książek, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński. Obecny był także Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Białorusi, członek Komisji ds. Łączności z Polakami za granicą.

Przygotowana przez Studium Europy Wschodniej i Uniwersytet Warszawski konferencja ma już długą tradycję. Pierwotnie odbywała się na Białorusi, ale we względu na sytuację polityczną u naszego wschodniego sąsiada przeniesiono ją najpierw na Litwę, potem do Polski. W białostockim Muzeum Pamięci Sybiru gościła już po raz drugi.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep