Kolejni wyróżnieni statuetką Przyjaciela Muzeum Pamięci Sybiru - Muzeum Pamięci Sybiru

28 listopada 2023

Kolejni wyróżnieni statuetką Przyjaciela Muzeum Pamięci Sybiru

Muzeum Pamięci Sybiru już po raz piąty uhonorowało osoby, które swoim zaangażowaniem wspierają białostocką placówkę. Troje Przyjaciół Muzeum odebrało statuetki z białego marmuru na uroczystości, która odbyła się 28 listopada

Przejdź do treści

– Statuetką honorujemy osoby, które wykazały się szczególnym zaangażowaniem w działalność na rzecz Muzeum, a także na rzecz misji, którą nasza placówka wypełnia: ocalanie pamięci o polskim i europejskim Sybirze – mówił dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. Wojciech Śleszyński, witając zebranych.

Przybyli m.in. zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, Wiceprzewodniczący Komisji Edukacji i Wychowania Rady Miasta – Marek Tyszkiewicz oraz Sybiracy i Sybiraczki z prezes Związku Sybiraków Oddział w Białymstoku, Jolantą Hryniewicką, na czele.

– Każda kolejna edycja statuetki utwierdza mnie w przekonaniu, że misja, z którą tworzone było Muzeum, aby dotrzeć z opowieścią o tych wszystkich, którzy trafili na „nieludzkią ziemię”, o tym co się tam działo, udaje się dzięki zasługom dyrektora Śleszyńskiego i pracowników Muzeum – mówił do zgromadzonych Rafał Rudnicki.

Tegoroczne wyróżnienia, czyli tytuł „Przyjaciel Muzeum Pamięci Sybiru” oraz pamiątkowe statuetki w formie bryły marmuru trafiły do Sybiraczki Teresy Borowskiej, do ambasadora Japonii w Polsce Akio Miyajimy oraz do prof. Ziyabeka Kabuldinova z Kazachstanu.

Teresa Borowska

Teresa Borowska, z domu Walkiewicz, urodziła się w 1941 roku jako córka Jadwigi i Leopolda. Rodzina Walkiewiczów przed wojną mieszkała w Białymstoku, ojciec Teresy był księgowym w Urzędzie Wojewódzkim.

W czerwcu 1941 r. Jadwigę Walkiewicz w siódmym miesiącu ciąży deportowano z dwójką dzieci w głąb Związku Sowieckiego. Trafili do sowchozu Lebieżyński w Ałtajskim Kraju. Tam przyszła na świat Teresa.

Od września 1941 r. przebywali w Starej Bardzie, a od 1943 r. w Bijsku. Do Białegostoku powrócili we wrześniu 1945 roku. Ojca rodziny nie było im dane już zobaczyć – został zamordowany w Warszawie w 1944 roku.

Teresa Borowska od lat zaangażowana jest w działalność Związku Sybiraków, od tego roku pełni funkcję wiceprezes Oddziału Związku w Białymstoku.

Była jednym z opiekunów Muzeum Sybiraków, które środowisko sybirackie założyło przy kościele św. Ducha w Białymstoku. Gdy powstawała nasza placówka, z zaangażowaniem pomagała przy przenoszeniu zbiorów do Muzeum Pamięci Sybiru. Przejęliśmy wtedy pod opiekę ponad 430 obiektów, za co jesteśmy Sybirakom niezmiernie wdzięczni.

Zawsze chętnie wspiera Muzeum Pamięci Sybiru w realizacji jego misji, na przykład dzieląc się z publicznością swoim świadectwem. Przekazała do naszych zbiorów kilkadziesiąt zdjęć z rodzinnego archiwum. Zgodziła się także zostać jedną z Ambasadorek naszej pierwszej wystawy czasowej, noszącej tytuł „Tylko ból jest mój”, a której wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek.

Odbierając statuetkę, Teresa Borowska mówiła: – Dopóki będę żyć i starczy mi sił, będę działać na rzecz Sybiraków i pomagać Muzeum.

Jego Ekscelencja Akio Miyajima, ambasador Japonii w Polsce

Akio Miyajima urodził się w 1957 roku. Ukończył studia na Wydziale Nauk Politycznych i Ekonomicznych tokijskiego Uniwersytetu Waseda oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Yale w Stanach Zjednoczonych.

Od 1981 roku rozwijał karierę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii. Pracował m.in. w ambasadzie Japonii w Republice Korei i w Wielkiej Brytanii oraz jako przedstawiciel Japonii przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Był pracownikiem naukowym Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Wielkiej Brytanii.

Zanim przybył do naszego kraju, pełnił funkcję Ambasadora Japonii w Turcji. Ambasadorem Japonii w Polsce jest od listopada 2020 roku.

„Aktywnie angażuje się w inicjatywy mające na celu rozpowszechnianie i utrzymanie pamięci o akcji ratowania polskich „dzieci syberyjskich”, zarówno w Polsce, jak i Japonii. Wspiera osoby i instytucje zajmujące się badaniem tego epizodu z polsko-japońskiej historii” – czytamy w uzasadnieniu przyznania ambasadorowi statuetki.

Jego Ekscelencja zaszczycił nas napisaniem wstępu do wydanej przez Muzeum książki autorstwa dr Sylwii Szarejko „Polskie dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni”. Wsparł nas w promocji książki, a także objął patronatem zajęcia edukacyjne, które Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało dla najmłodszych na temat „dzieci syberyjskich”.

Ambasador wspominał o tym w swoim przemówieniu:

– Bardzo dziękuję, że pomoc Japonii dla polskich dzieci została uwzględniona w ekspozycji muzeum. Ponadto chciałbym bardzo podziękować Państwu za tą wspaniałą inicjatywę, jaką jest publikacja dwujęzycznej, polsko-japońskiej książki „Polskie Dzieci w Kraju Kwitnącej Wiśni” napisanej przez dr Sylwię Szarejko. Mając nadzieję, że książka stanie się dostępna dla wielu osób w Polsce, przekazałem ją w prezencie wraz z listem Pierwszej Damie pani Agacie Dudzie oraz Podsekretarzowi Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów panu Janowi Dziedziczakowi. Napisałem w liście, że byłoby wspaniale, gdyby książka znalazła się w bibliotekach w całym kraju – mówił.

– Co więcej, gdy w zeszłym miesiącu odwiedziłem muzeum, wraz z dziećmi poznałem historię pomocy Japonii dla polskich dzieci. Państwa wysiłki, aby przekazać historię kolejnym pokoleniom dodały mi wiele odwagi – dodał.

Dziękując za wyróżnienie, ambasador zwrócił uwagę na rolę Muzeum Pamięci Sybiru:

– Jestem w Polsce już prawie trzy lata i za każdym razem, gdy dowiaduję się czegoś o trudnej historii Syberii, myślę o tym, jak ważna dla Polski jest ta pamięć. Muzeum Pamięci Sybiru odgrywa kluczową rolę w przekazywaniu tej pamięci poprzez gromadzenie, utrzymywanie i ekspozycję zbiorów. Chciałbym przekazać wyrazy najwyższego szacunku Panu Dyrektorowi oraz pracownikom muzeum.

Profesor Ziyabek Kabuldinov

Ziyabek Kabuldinov urodził się w 1965 roku. Jest absolwentem Wydziału Historii Omskiego Uniwersytetu Państwowego im. F. Dostojewskiego. W czasie studiów przewodził społeczności kazachskich studentów na tej uczelni. Studiował także prawodawstwo w Kazachskim Instytucie Prawa i Stosunków Międzynarodowych. Tytuły doktora i profesora uzyskał na podstawie rozpraw o historii obecności Kazachów w Cesarstwie Rosyjskim.

Pracował m.in. na Akademii Kainar w Pawłodarze, na Eurazjatyckim Uniwersytecie Narodowym im. Gumileva w Astanie i Państwowym Uniwersytecie im. Toraighyrova w Pawłodarze.

Od 2020 roku pełni funkcję Dyrektora Instytutu Historii i Etnologii przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu w Ałmaty.

Jest autorem licznych monografii na temat historii Kazachów i Kazachstanu, a także podręczników do historii używanych przez uczniów kazachstańskich szkół.

Profesor Ziyabek Kabuldinov jest przewodniczącym, po kazachstańskiej stronie, Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej. Dzięki wspólnie prowadzonym badaniom pomógł polskiej stronie dotrzeć do nieznanych wcześniej dokumentów dotyczących Polaków deportowanych do Kazachstanu.

Statuetkę w imieniu Ziyabeka Kabuldinova odebrała współpracowniczka profesora i zarazem sekretarz Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej, dr Manara Kalybekova, kierownik Wydziału Stosunków Zewnętrznych Instytutu Historii i Etnologii im. Walichanowa przy Komitecie Nauki Ministerstwa Edukacji i Nauki Republiki Kazachstanu.

– Dziękuję w imieniu pana profesora, to dla nas, Kazachów i Kazachstanu, zaszczyt i bardzo ważne wyróżnienie. To docenienie naszej wspólnej pracy, między innymi w Polsko-Kazachstańskiej Komisji Historycznej. Dzięki tej współpracy dokonuje się wypełnianie białych plam także w historii Kazachstanu. Kazachowie dowiadują się o losach Polaków w ich kraju, o czym wielu wcześniej nie wiedziało – dodała dr Kalybekova.

Jolanta Hryniewicka

Dodatkowo uhonorowano należącą już do grona Przyjaciół Muzeum Jolantę Hryniewicką, prezes Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku. Dyrektor Śleszyński wręczył jej pamiątkowy grawerton w podziękowaniu za „zaangażowanie w misję utrwalania pamięci polskiego Sybiru, wsparcie dla środowisk sybirackich i życzliwość dla Muzeum”.

Jolanta Hryniewicka, z domu Cylwich, urodziła się w 1939 roku w Białymstoku.

Deportowana została w czerwcu 1941 roku z mamą i czterema siostrami. Jej ojciec, inżynier, był w tym czasie w białostockim więzieniu. Rodzina dojechała do Nowosybirska. Stamtąd przewieziono ją do wsi Karasie. Najmłodsza z dziewczynek zmarła po dwóch miesiącach pobytu na Syberii. Od 1944 roku matka i córki przebywały w Woroneżu. Do Polski, do Białegostoku powróciły w 1946 roku.

Jolanta Hryniewicka pracowała jako księgowa w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń. Od lat jest zaangażowana w działalność Związku Sybiraków. Przez 23 lata pełniła społecznie rolę sekretarza białostockiego Oddziału. W lutym 2023 roku została wybrana na prezesa Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Białymstoku.

Pani Jolanta Hryniewicka otrzymała m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Została także uhonorowana przez Instytut Pamięci Narodowej tytułem „Świadek Historii”.

– Jestem mile zaskoczona, dziękuję w imieniu swoim i wszystkich Sybiraków – mówiła Jolanta Hryniewicka po odebraniu pamiątkowego grawertonu. – To wyraz naszych przeżyć, naszych dążeń i wielkiej miłości do naszej Ojczyzny. To dowód, jak ściśle współpracujemy, by prawda o naszych losach nie została nigdy zapomniana. Jak zawsze podkreślam – staramy się wybaczyć, ale nigdy nie zapomnimy – zaznaczyła prezes białostockiego Oddziału Związku Sybiraków.

Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia laureatów nastąpiła chwila muzyki. Trio fortepianowe Lontano zagrało „Cztery pory roku w Buenos Aires” Astora Piazzoli.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep