Gdy o sprawiedliwość walczą… dzieci zbrodniarzy. Spotkanie w Muzeum - Muzeum Pamięci Sybiru

16 listopada 2023

Gdy o sprawiedliwość walczą… dzieci zbrodniarzy. Spotkanie w Muzeum

Jak do problemu rozliczeń za zbrodnie podchodzą różne państwa? Czy możliwe jest spojrzenie na historię własnego kraju z dystansu, gdy nasi bliscy działali na rzecz represyjnego systemu? Zapraszamy na otwarte spotkanie „Zbrodnie (nie)rozliczone. Argentyna i Rosja”

Przejdź do treści

Powyższe pytania padną na spotkaniu w Muzeum Pamięci Sybiru, na które zapraszamy w środę 22 listopada o godz. 17.00.

Gośćmi specjalnymi będą członkowie organizacji Historias Desobedientes z Argentyny. Tworzą ją dzieci osób zaangażowanych w służbę na rzecz dyktatury wojskowej, która rządziła tym krajem w latach 1976-1983. Szacuje się, że reżim przyczynił się do śmierci kilkudziesięciu tysięcy Argentyńczyków. Wielu do dziś uznanych jest za zaginionych.

Niewielu funkcjonariuszy argentyńskiej junty zostało osądzonych – Argentyna jeszcze w latach 80. przyjęła przepisy uniemożliwiające rozliczenie zbrodni. W 1986 r. była to ustawa „Punto Final” („Koniec Kropka”), a rok później – „Obediencia Debida”, czyli „Należne Posłuszeństwo”.

Wraz z kolejnymi rządami polityka Argentyny wobec sprawców zbrodni zmieniała się, nadal jednak społeczeństwo tego kraju mierzy się z poczuciem niesprawiedliwości. Z niego narodził się m.in. ruch Historias Desobedientes („Nieposłuszne Historie”). Tworzący go ludzie domagają się postawienia ich bliskich przed sąd, deklarują gotowość złożenia zeznań, prowadzą kampanię społeczną na rzecz ujawnienia prawdy oraz ogólnospołecznego pojednania.

Wśród liderów Historias Desobedientes jest Analía Kalinec, córka Eduardo Kalinec, byłego oficera policji, znanego w Argentynie jako „Doktor K”. W 2010 r. został skazany na dożywocie – udowodniono mu zabicie pięciu osób oraz poddanie torturom 147 więźniów obozów, jakie junta stworzyła dla przeciwników reżimu.

Analía Kalinec będzie wśród gości Muzeum Pamięci Sybiru, podzieli się z publicznością swoją historią i opowie o ruchu Historias Desobedientes.

Sytuacja w Argentynie i tamtejsze oddolne obywatelskie ruchy na rzecz rozliczenia zbrodniarzy zachęcają do postawienia pytań o to, jak inne kraje radzą sobie z podobnym brzemieniem. Jak wygląda to na przykład w Rosji?

O sowieckim reżimie i współczesnej polityce (nie)rozliczenia opowie prof. dr hab. Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, znawca tematyki sowieckiej okupacji.

W ramach spotkania zostanie zaprezentowany film dokumentalny na temat argentyńskiego reżimu.

Spotkanie będzie tłumaczone na język polski.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep