„Od 29 do 30 czerwca 1928 roku w gmachu Politechniki Warszawskiej odbywał się I Zjazd Sybiraków. W obradach wzięło udział około dwa tysiące osób, w tym prezydent RP Ignacy Mościcki. Najważniejszym efektem Zjazdu było ukonstytuowanie się Związku Sybiraków, którym kierował Zarząd Główny” – możemy przeczytać w najnowszym numerze „Zesłańca”, poświęconym właśnie 95. rocznicy powołania Związku Sybiraków.
W Muzeum Pamięci Sybiru świętowaliśmy tę rocznicę w środę 21 czerwca. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli członkowie Związku Sybiraków – przybył z Gdańska sam prezes Zarządu Głównego, Kordian Borejko. Nie zabrakło przedstawicieli białostockiego Oddziału, z prezes Jolantą Hryniewicką na czele.





Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz: Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku Przemysław Tuchliński, Wicewojewoda Podlaski Bogusława Szczerbińska i wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.

Prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, przygotował osobiste przesłanie do Sybiraków, które odtworzono w czasie spotkania. „Wy i Wasze wspomnienia jesteście sercem Muzeum Pamięci Sybiru i gwarantem, że pamięć o Sybirze będzie trwała” – mówił. „Dziękujemy, że możemy korzystać z Waszej wiedzy i doświadczenia, z którym się dzielicie, zwłaszcza najmłodszym” – podkreślił.




Były przemówienia, listy gratulacyjne i odrobina muzyki. I poruszająca chwila, gdy popłynęły słowa „Hymnu Sybiraków”.





Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami tego dnia w Muzeum Pamięci Sybiru!



Wszystkim zainteresowanym historią Związku Sybiraków polecamy nr 2 „Zesłańca”, w którym dr Wojciech Marciniak barwnie ją opisuje. Znajdziecie tam także teksty o wnukach Sybiraków, Powstaniu Styczniowym i nie tylko. Zachęcamy do lektury!