„Światło Pamięci” w 81. rocznicę pierwszych masowych deportacji - Muzeum Pamięci Sybiru

9 февраля 2021

„Światło Pamięci” w 81. rocznicę pierwszych masowych deportacji

W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się akcja deportacji na Wschód polskich obywateli. Była to pierwsza z czterech masowych wywózek na Syberię i do Kazachstanu zorganizowanych w latach 40. XX wieku podczas których wywieziono tysiące mieszkańców Białegostoku i jego okolic.

Перейти к содержанию


W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się akcja deportacji na Wschód polskich obywateli. Była to pierwsza z czterech masowych  deportacji, która dotknęła także Białystok. Wywieziono wówczas tysiące osób.

W głąb ZSRR, w ramach czterech wielkich deportacji, wywieziono kilkaset tysięcy obywateli II RP. Ważnym aspektem jest to, że wielu na skutek niewyobrażalnie ciężkich warunków życia – nie nigdy nie wróciło. Część, szczególnie dzieci i starcy, zmarła już podczas trwającej wiele tygodni, czasem nawet miesięcy, podróży. Niektórzy po ewakuacji z armią Andersa pozostali po wojnie zagranicą. Nieliczni po latach wrócili do Ojczyzny.

81. ROCZNICA DEPORTACJI

9 lutego 2021 roku minęło dokładnie 81 lat od tych tragicznych wydarzeń. Chcąc je upamiętnić, kilkudziesięciu mieszkańców Białegostoku, zapaliło znicze na torach przy Muzeum Pamięci Sybiru.

Uroczystości różniły się od ubiegłorocznych. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, w mniejszym gronie, światło pamięci zapalili wspólnie: Tadeusz Truskolaski – prezydent miasta Białegostoku, Tadeusz Chwiedź – prezes Związku Sybiraków Oddział Białystok, Jolanta Hryniewicka – sekretarz Związku Sybiraków Oddział Białystok, Jerzy Bołtuć – prezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru, Elżbieta Rogowska – wiceprezes Podlaskiego Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru, a także Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

Mieszkańcy Białegostoku pojawiali się pojedynczo lub w małych grupach. Stawiali znicze w zadumie, wspominając swoich bliskich wywiezionych na nieludzką ziemię.

Магазин Музея памяти Сибири Посетите наш магазин и посмотрите последние публикации и гаджеты СМОТРЕТЬ