Podsumowanie prac nad wystawą stałą - Muzeum Pamięci Sybiru

17 марта 2021

Podsumowanie prac nad wystawą stałą

Projekt o wartości niemal 13 mln zł będzie niebawem udostępniony zwiedzającym.

Перейти к содержанию

Po 4 latach od powołania i po 3 latach od uzyskania unijnego dofinansowania, w Muzeum Pamięci Sybiru zakończyły się prace nad wystawą stałą. Projekt o wartości niemal 13 mln zł będzie niebawem udostępniony zwiedzającym.

Syberia i Sybir to pojęcia podobne, jednak o odmiennym znaczeniu. Syberia to kraina geograficzna w północnej części Azji, Sybir zaś oznacza wszystkie miejsca w Rosji lub Związku Sowieckim, do których trafiali polscy zesłańcy. Sybir to symbol polskiej niewoli i cierpienia, ale też siły i przetrwania. Wystawa stała Muzeum Pamięci Sybiru pokazuje więc nie tylko represje i tragedie związane z Sybirem. Przede wszystkim pokazuje niezwykłą moc ludzi, którzy przeciwstawili się siłom okrutnych systemów oraz bezwzględnej natury i wbrew wszelkim przeciwnościom przetrwali. To opowieść o bohaterach, którzy są wśród nas. Opowieść, jaką mogło napisać tylko życie.
Kompozycja wystawy stanowi wyraz najnowocześniejszych tendencji w muzealnictwie łączących multimedia, autorską narrację i oryginalne eksponaty. Zaplanowana ścieżka zwiedzania łamie chronologię w sposób niespodziewany dla odbiorcy, zaskakując go oryginalnym i niesztampowym podejściem do tematu. Po ekspozycji prowadzą głosy bezpośrednich świadków historii – Sybiraków.

MUZEUM PAMIĘCI SYBIRU W LICZBACH

Muzeum Pamięci Sybiru, przygotowało projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” i uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, dla którego Instytucją Pośredniczącą jest Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach umowy z 28 grudnia 2017 r. projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 6 783 630,07 zł. Pozostała kwota została pokryta z budżetu Miasta Białegostoku.

Głównego wykonawcę wystawy stałej poznaliśmy 19 czerwca 2019 r. Została nim firma Deko-Bau spółka z o.o. Do końca 2020 r. na ponad 2 000 m2 powierzchni wystawienniczej zamontowano m.in. 159 gablot, zainstalowano 29 projektorów i 95 urządzeń audio, ustawiono 9 kiosków multimedialnych i 99 symbolicznych steli. W warstwie multimedialnej przygotowano m.in. 1167 sekund filmów, 589 sekund animacji, 6109 sekund nagrań dźwiękowych i 299 punktów interaktywnych w kioskach.

NOWOCZESNY AUDIOPRZEWODNIK

16 kwietnia 2020 r. instytucja podpisała umowę na zakup i zaprogramowanie systemu audioprzewodnika z firmą Movitech. W ramach zamówienia powstało nagranie główne z elementami słuchowiska, 6 ścieżek obcojęzycznych. Powstały też ścieżka z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i niedowidzących, a także ścieżka dla osób niesłyszących i niedosłyszących. Dostarczono 250 odtwarzaczy audioprzewodnika oraz rozmieszczono 35 znaczników wyzwalających nagrania automatycznie, a także kolejnych 30 uruchamiających treści dodatkowe. Niebawem zaprezentujemy infrastrukturę pomagającą w obsłudze klienta.


Otwarcie wystawy stałej zaplanowane jest na 17 września 2021 r.

Więcej o Muzeum Pamięci Sybiru TUTAJ!

Projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” realizowany jest w ramach działania 8.1 Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.Zrealizowano ze środków budżetu Miasta Białegostoku.

Магазин Музея памяти Сибири Посетите наш магазин и посмотрите последние публикации и гаджеты СМОТРЕТЬ