Wokół Muzeum - Muzeum Pamięci Sybiru

Wokół Muzeum

Wokół Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się wiele miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty.

Przejdź do treści
Wokół Muzeum

DAWNY MAGAZYN WOJSKOWY

Budynek z czerwonej cegły, zajmowany przez Muzeum Pamięci Sybiru, to najdalej wysunięta na wschód część kompleksu magazynów wojskowych, wybudowanych w latach 1934-1936. Jego bryła jest typowa dla modernistycznego budownictwa przemysłowego. W 1940,1941 i 1944 roku był świadkiem wywózek mieszkańców regionu na Sybir.

TORY PAMIĘCI

Tuż za bramą zbudowanych przed II wojną światową magazynów wojskowych zaczynała się bocznica kolejowa Dworca Poleskiego. Stąd w latach 1940-1941 oraz w 1944 roku Sowieci deportowali na Sybir mieszkańców Białostocczyzny. Również tutaj w 1943 roku stały pociągi, którymi Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Treblince Żydów z białostockiego getta.

POMNIK POŚWIĘCONY BOHATERSKIM MATKOM-SYBIRACZKOM

Pomnik autorstwa Katarzyna i Ryszarda Piotrowskich jest wyrazem hołdu dla tych Matek, które w skrajnie trudnych warunkach zesłania poświęcały wszystko, by uratować od śmierci swoje dzieci oraz podtrzymywały ich więź z ojczystą mową, religią i kulturą.

TAJGA

Tajga to jeden z największych na świecie lasów, porastających północną i wschodnią część Rosji. W czasach carskich, a zwłaszcza w okresie rządów sowieckich była też największym na świecie „więzieniem bez dachu”, gdzie miliony zesłańców, w ekstremalnych warunkach klimatycznych, wycinały drzewa, budowały drogi i linie kolejowe. Symbolizujący tajgę „las” metalowych „drzew” obrazuje bezmiar cierpienia zesłańców.

PARK PAMIĘCI

Syberia: nieokiełznana przyroda, miejsce pełne życia… A zarazem przerażający symbol dramatycznego losu milionów zesłańców. Zachowany w tym miejscu fragment zieleni to miejsce zadumy i refleksji. W kolejne rocznice każdej z czterech wielkich deportacji sowieckich z lat 1940-1941, na pozostawionych tutaj fragmentach torów kolejowych, pracownicy Muzeum Pamięci Sybiru i mieszkańcy Białegostoku, zapalają znicze.

Sklep Odwiedź nasz sklep i sprawdź najnowsze publikacje Muzeum Pamięci Sybiru Odwiedź sklep