XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

Sybiracy i ich rodziny, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, reprezentanci służb mundurowych, kombatanci, duchowni, uczniowie i harcerze. Kilkanaście tysięcy osób z Polski i zagranicy wzięło udział w XIX Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 przy Pomniku Katyńskim. Zebrani wysłuchali przemówienia Tadeusza Chwiedzia, prezesa białostockiego oddziału Związku Sybiraków. Przed pomnikiem zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczył medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria.

Medal Pro Bono Poloniae otrzymały osoby szczególnie zasłużone w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz za granicami kraju, m.in.: Hieronima Dzierma, Jolanta Hryniewicka, Józef Panasiuk, Hipolit Popławski.

W uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny medalem Pro Patria uhonorowani zostali m.in.: prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, Teresa Bogojło, Teresa Borowska, Czesława Bułkowska, Elżbieta Choińska i Renata Iwanowską.

Następnie uczestnicy przemaszerowali ulicami Świętojańską, Branickiego, Piastowską – do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2, gdzie odbyła się msza święta, celebrowana przez arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego.

Marsz to jeden z głównych punktów obchodów rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Od 19 lat tysiące ludzi z całego kraju i zagranicy odwiedzają Białystok, by pokazać, że pamięć o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Sowieckiego w latach 40. i 50. XX wieku, jest wiecznie żywa.

 

Fot. Karolina Mosiej-Zambrano, Patrycja Roman

Do góry