Wystawa z okazji 78. rocznicy zbrodni katyńskiej

Włączając się w obchody rocznicy zbrodni katyńskiej Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało w swojej siedzibie wyjątkową wystawę warszawskiego Muzeum Katyńskiego. Ekspozycję w Białymstoku można było zobaczyć tylko przez jeden dzień – w sobotę 14 kwietnia, w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym Muzeum Pamięci Sybiru.

Ekspozycja „Zbrodnia 1940” to szesnaście plansz opowiadających o genezie i następstwie zbrodni popełnionej na Polakach – „wrogach władzy sowieckiej” – wiosną 1940 r. Zaprezentowane zostały nie tylko zdjęcia z ekshumacji, materiały archiwalne i propagandowe związane z Katyniem, ale także mundury formacji, których funkcjonariusze zostali zamordowani przez Sowietów: Policji Państwowej, Służby Więziennej oraz Wojska Polskiego. Symboliczną rolę na ekspozycji odegrały dwa wyjątkowe eksponaty reprezentujące oprawców oraz ofiary: czapka enkawudzisty (ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie) i rogatywka podporucznika 19. Pułku Ułanów Wołyńskich (ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru).

Popołudniem 14 kwietnia 2018 r. zebranych w sali ekspozycyjnej przy ul. Sienkiewicza 26 powitał Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński. Następnie przekazał głos Dyrektorowi Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dr. Adamowi Buławie. Dr Buława przedstawił prawno-historyczne argumenty za wyborem najwłaściwszego usytuowania zbrodni katyńskiej w międzynarodowym porządku prawnym. Kierownik Muzeum Katyńskiego pan Sławomir Frątczak opowiedział natomiast o zbiorach Muzeum Katyńskiego oraz ich ogromnym znaczeniu, nie tylko historycznym.

Otwarciu wystawy towarzyszyła także projekcja filmu „Nie pamiętam” - niezwykłej ekranizacji spektaklu „Wywózki, łagry, Katyń” z Danutą Nagórną i Jarosławem Witaszczykiem w rolach głównych.

Chcemy pokazać dzisiejszą oraz zaakcentować plany przyszłej współpracy Muzeum Katyńskiego z budującym się Muzeum Pamięci Sybiru, w którym powstanie między innymi instalacja upamiętniająca ofiary Katynia – podsumował dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru zapraszając uczestników spotkania do obejrzenia wystawy.

Do obejrzenia wystawy „Zbrodnia 1940” zaprosiliśmy także uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Białymstoku. Spotkali się z Kacprem Ciesielskim – pracownikiem Muzeum Katyńskiego, który stał się bohaterem filmu „Sztafeta”. Uczniowie z zainteresowaniem prześledzili dokument - jego osobistą historię w poszukiwaniu prawdy o losach zamordowanego w Katyniu pradziadka - ppor. rez. Czesława Jana Ciesielskiego. Film można zobaczyć na stronie www.pamietamkatyn1940.pl

Do góry