Wystawa „Operacja polska” NKWD 1937-1938 na konferencji w Podgórzu

Leżące kilka kilometrów od Łomży Podgórze w dniu 13 września 2017 r. włączyło się do obchodów Światowego Dnia Sybiraka. Muzeum Pamięci Sybiru wsparło przedsięwzięcie, prezentując w Bibliotece Publicznej w Podgórzu wystawę „Operacja polska” NKWD 1937-1938. Na zaproszenie wójta Gminy Łomża w uroczystościach wzięli udział Sybiracy z rodzinami, pasjonaci historii i mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Obchody zapoczątkowała msza święta, po której rozpoczęła się konferencja pt. „Syberia dziś - nowe spojrzenie na tematykę przymusowych deportacji w głąb Rosji” pod patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prelekcje wygłaszali Sybiracy oraz naukowcy badający tematykę deportacji do Związku Sowieckiego.

Pierwszym prelegentem był pan Karol Samsel z Uniwersytetu Warszawskiego, mówiący o syberyjskich doświadczeniach Josepha Conrada, który jako pięciolatek został zesłany wraz z rodzicami do Wołogdy. Kolejne wystąpienie zostało przygotowane przez Krzysztofa Sychowicza z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Poruszył on kwestię pamięci o deportacjach, ukrywanej przez władze w czasach Polski „ludowej”, a przywracanej od 1989 roku wraz z rozkładem Związku Sowieckiego. Następnie swe wspomnienia przedstawili Sybiracy: Andrzej Zagajewski i Jan Truszkowski. Wszyscy uczestnicy mogli wziąć udział w dyskusji moderowanej przez Mariusza Rytla z TVP 3 Białystok.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z wystawą przygotowaną przez Muzeum Pamięci Sybiru, o której opowiedziała jej współautorka - Monika Szarejko.

Do góry