Wystawa akwareli Tadeusza Wojnarskiego

KAŻDY SPORTRETOWANY ŻOŁNIERZ TO ŚWIADECTWO TRAUMY WOJENNEJ, TĘSKNOTY ZA OJCZYZNĄ, A TAKŻE ZWĄTPIENIA W MOŻLIWOŚĆ JEJ PEŁNEGO WYZWOLENIA.

Tadeusz Wojnarski – żołnierz i artysta. Portrety towarzyszy broni Armii Andersa – wystawę akwareli pod takim tytułem będzie można oglądać już od 13 października w Hotelu Traugutta3 w Białymstoku.

Prezentowane na wystawie akwarele Tadeusza Wojnarskiego pochodzą z „włoskiego” okresu jego twórczości, czyli z lat 1944–1945. Wykorzystywał wówczas każdą wolną chwilę, by malować i samodzielnie się doszkalać. Dzięki temu uwiecznił twarze żołnierzy, kolegów z 2. Korpusu. Każdy sportretowany żołnierz to świadectwo traumy wojennej, tęsknoty za ojczyzną, a także zwątpienia w możliwość jej pełnego wyzwolenia.

Portrety towarzyszy broni Tadeusza Wojnarskiego stanowią jedynie skromną część jego artystycznych dokonań. Ich dobór i publiczna prezentacja to wyraz pamięci o żołnierzu-artyście oraz Mu podobnych – ofiarach sowieckich represji.

Obrazy pochodzą z kolekcji rodzinnej Wojnarskich. Zostały udostępnione Muzeum przez syna artysty, Tadeusza Wojnarskiego zamieszkującego obecnie w Szwajcarii. Podczas premierowego pokazu przygotowanego przez Muzeum Pamięci Sybiru będzie można spotkać się z synem artysty oraz jego rodziną. Komentarz na temat autora i jego prac wygłosi prof. Jan W. Sienkiewicz. Podczas wernisażu będzie można posłuchać recitalu w wykonaniu wnuczki malarza.

Wernisaż odbędzie się 13 października o godzinie 12:00 w Hotelu Traugutta3 w Białymstoku.

Do góry