Wernisaż wystawy „Katyń#Pamiętamy”

13 kwietnia 2020 r. obchodziliśmy 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. W tym roku Muzeum Pamięci Sybiru postanowiło uczcić to wydarzenie w sposób szczególny – tworząc wystawę pt. „Katyń#Pamiętamy”.

Wernisaż wystawy odbył się 10 czerwca 2020 r. w atrium kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza, mieszczącego się przy ulicy św. Kazimierza 2 w Białymstoku. 

Pamiętajcie, że nadal obowiązują obostrzenia związane z sytuacją epidemiologiczną i unikamy dużych skupisk ludzi. Wystawę będzie można obejrzeć przez najbliższe 2 miesiące, aż do 10 sierpnia 2020 r.

Jednocześnie zachęcamy do oglądania wirtualnej odsłony projektu -> www.katynpamietamy.com.

---

Temat Zbrodni Katyńskiej jest dla nas – tak, jak dla wszystkich Polaków – niezwykle istotny dlatego związana z nim ekspozycja – „Memoriał Katyński” – będzie jednym z najbardziej poruszających elementów wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. „Memoriał” zostanie zlokalizowany w podziemiach dawnej składnicy wojskowej przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku, gdzie mieści się nasza siedziba. Ujrzymy tam wyłaniające się z mroku tablice z nazwiskami ofiar, a mgliste światło przebijające spomiędzy pni drzew odsłaniać będzie sylwetkę polskiego oficera klęczącego w oczekiwaniu na śmiertelny strzał. W tym miejscu będą też wyeksponowane przedmioty ocalone z grobów.

---

Projekt „Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru” realizowany jest w ramach działania Ochrona dziedzictwa Kulturowego i Rozwój Zasobów Kultury, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. J.Szewczyk/MPS

Do góry