Odsłonięcie wystawy poświęconej Wielkiemu Głodowi na Ukrainie

Wielki Głód czy – jak nazywają go Ukraińcy – Hołodomor, był zbrodnią. Klęska głodu wywołana sztucznie w Związku Sowieckim w latach 1932–1933 spowodowała masowe zgony, w szczególności na Ukrainie. Liczby ofiar nie da się dokładnie oszacować – z pewnością sięgała ona kilku milionów, przede wszystkim najsłabszych, takich jak starcy i dzieci. Latem 1933 roku każdego dnia umierało średnio 25 tys. osób. Zdarzały się przypadki kanibalizmu.

Wystawa „Sowiecki Hołodomor – ludobójstwo na Ukrainie. Zostaliśmy zabici, ponieważ jesteśmy Ukraińcami…” przyjechała do Białegostoku z Kijowa, z Narodowego Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa. Przedstawia ona wyniki ukraińskich badań nad Wielkim Głodem. Niektóre z zaprezentowanych na niej materiałów mogą szokować, ale na pewno sprawią, że nikt, kto je zobaczy, nie zapomni o tej zbrodni. Bo o niej nie wolno zapomnieć. Wystawa będzie prezentowana w Polsce po raz pierwszy w ramach współpracy między Muzeum Pamięci Sybiru a Narodowym Muzeum Wielkiego Głodu-Ludobójstwa w Kijowie. W spotkaniu wzięła udział dr Julia Kocur, przedstawicielka kijowskiego muzeum.

Wydarzenie odbyło się w dniu 20 listopada 2019 roku o godzinie 13.30 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ulicy Kościelnej 1A w Białymstoku. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

fot. Karolina Mosiej-Zambrano/MPS

fotografia w tle: Kolejka po chleb za dewizy, Torgsin, Charków 1932, źródło: wikipedia.org

Do góry