Noc 10 lutego 1940. Pamiętamy - instalacja artystyczna

Muzeum Pamięci Sybiru pragnie oddać cześć ofiarom wywózki lutowej poprzez instalację artystyczną "Noc 10 lutego 1940. Pamiętamy".

Nie jest to zwykła wystawa. Przygotowując ją chcieliśmy wyjść poza ramy muzealnych gablot i standardowych czworoboków plansz. W ten sposób w przestrzeni centrum Białegostoku stanęło kilkanaście czarno-białych sylwetek ludzi trzymających walizki. Na ich powierzchni zapisane zostały urywki wspomnień i losy rodzin deportowanych na Wschód. Każda z postaci ma także niewielkie lustro w miejscu twarzy, dzięki czemu każdy z odwiedzających może wczuć się w losy zesłańców.

Wystawie towarzyszy internetowa mikro-strona, szerzej opowiadająca historie bohaterów wystawy. Dzięki bogatej kolekcji archiwalnych zdjęć możemy przekonać się także, jak wyglądali wywiezieni w latach ich młodości. Link do strony znajduje się TUTAJ.

Równie nietypowa była inauguracja całej instalacji, która odbyła się w piątek 9 lutego 2018 r. Punktualnie o 16:00 pod białostockim Ratuszem czas „zatrzymał się” na 60 sekund – uczestnicy otwarcia wzięli udział w krótkim flash mobie, w czasie którego na minutę zastygli w całkowitym bezruchu, by oddać hołd ofiarom deportacji.

Wystawa będzie dostępna w przestrzeni miejskiej Białegostoku do końca lutego 2018 r. 


Autorzy fotografii: Artur Sienkiewicz i Agata Zajączkowska

Do góry