Sybir

 • cat

  Na Syberię z własnej woli

  Ilustracja do artykułu broszurkas2.jpg

  Dobrowolna migracja z ziem polskich zaboru rosyjskiego na masową skalę zaczęła się po reformie uwłaszczeniowej w drugiej połowie lat sześćdziesiątych XIX wieku. W końcu XIX wieku Syberia stała się miejscem wolnego osadnictwa dla chłopów z europejskiej części Imperium. Władzy zależało na zagospodarowaniu bezludnych obszarów za Uralem, gdzie istniały znakomite warunki do uprawy zboża i hodowli.

 • cat

  Tiepłuszką w nieznane

  Ilustracja do artykułu DSC_0223m (Large).jpg

  Kolejowe transporty deportacyjne z reguły składały się z wagonów towarowych, dostosowanych nieco do transportu ludzi, tzw. tiepłuszek. Ustawiano je na bocznicach dzień lub dwa przed planowaną operacją wysiedlenia. Deportowanych dowożono na stacje przez 2–3 dni, dlatego zanim transporty wyruszyły w drogę zesłańcy z miejscowości położonych najbliżej węzła kolejowego pierwsze noce i dnie spędzali w stojących wagonach pod nadzorem strażników.

  Więcej
 • cat

  Wysiedlenie – pierwszy akt dramatu

  Ilustracja do artykułu IMG_3340.JPG

  O wywózkach obywateli II Rzeczypospolitej w głąb Związku Sowieckiego w latach 1939–1941 napisano już wiele naukowych rozpraw, artykułów publicystycznych, ukazały się tomy wspomnień represjonowanych.

 • cat

  Polscy badacze Syberii w interpretacji plastycznej Pauliny Kopestyńskiej

  Ilustracja do artykułu image1031.png

  19 maja 2018 roku na Rynku Kościuszki pojawi się niezwykła seria portretów wykonanych przez Jakutkę Paulinę Kopestyńską. Muzeum Pamięci Sybiru, eksponując ich reprodukcje, przygotowało wystawę poświęconą polskim badaczom, w dużej mierze zesłańcom, którzy przeszli do historii jako odkrywcy Syberii. Pamięć o nich przetrwała wśród Jakutów, Buriatów, Ajnów. W rodzinnym kraju okryła ich jednak patyna czasu.

Do góry