Promocja najnowszego wydawnictwa Muzeum Pamięci Sybiru

Niezwykłe sploty wydarzeń zasnuły sobą odległą beztroskę dziecinnych lat. Niemniej jednak niektóre obrazy z domu rodzinnego, kiedy jeszcze byliśmy razem, na dobre utkwiły w mojej pamięci. Wspomnienia o tym dają mi wielką przyjemność i prawdziwą satysfakcję. Zwłaszcza, że moje dziecięce lata trwały bardzo krótko. Młodsze siostry cieszyły się tym okresem jeszcze krócej, a najmłodszy z rodzeństwa po prostu nic nie pamięta. Miał tylko szesnaście miesięcy, kiedy pozbawiono nas obojga rodziców.

W miniony piątek mieliśmy przyjemność gościć w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, gdzie odbyło się spotkanie autorskie z Henryką Pagniello połączone z promocją książki Była taka rodzina.

Książkę wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Zebranych powitał prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum, wspólnie z dyrektor liceum Barbarą Koronkiewicz i Danutą Kaszlej – prezesem Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w Augustowie. Zaprosił też do Muzeum Pamięci Sybiru oraz zachęcał do wsparcia jego tworzenia poprzez przekazywanie przedmiotów będących świadectwem doświadczeń zesłania.

Wyjątkowość wspomnień Była taka rodzina nie polega jedynie na oczywistej unikatowości każdych losów ludzkich, ale na niezwykłym przedstawieniu zachowanych w pamięci faktów. Losy dziecka, któremu przyszło żyć w niezwykłych czasach, spisała tu osoba już dorosła i obarczona bogatymi doświadczeniami. Dzięki temu potrafiła spojrzeć na zdarzenia z przeszłości z różnych perspektyw – zarówno okiem dziecka, którym targają ogromne emocje i podstawowe instynkty, z wszechobecnym pragnieniem zaspokojenia głodu na czele, jak i okiem osoby dojrzałej, która stara się wszystko zrozumieć.

Prezentowane wspomnienia otwierają nowy cykl wydawniczy Muzeum Pamięci Sybiru. Zbieranie relacji i wspomnień Sybiraków to istotna część misji Muzeum, która stwarza możliwość odtworzenia historii ludzi doświadczonych traumą zesłania na Sybir. Mamy nadzieję, że potraktują Państwo ten tom jako dowód na to, że warto nas dopuścić do swojej przeszłości. Zrobimy wszystko, aby przekazywane nam wspomnienia nie wylądowały „w szufladzie”, a były udostępniane dalej. Kolejne pokolenia powinny znać tę historię.

Publikacja jest do nabycia w siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru.

Do góry