Misja – popularyzacja! Osiem „Małych historii Sybiru”

Chwytliwy temat, precyzyjny, a zarazem obrazowy język, atrakcyjne ilustracje i dwa języki narracji – polski i angielski. Muzeum Pamięci Sybiru zaprezentowało kompletną serię „Małe historie Sybiru” w przystępny sposób poruszającą tematykę związaną z Sybirem.

Serię zainaugurowała publikacja „Pierwszy sowiecki łagier. Wyspy Sołowieckie (1920-1939)” autorstwa prof. Wojciecha Śleszyńskiego, wydana w 2017 roku. Przez cztery następne lata ukazało się kolejnych siedem książek.

W skład serii „Małe historie Sybiru” wchodzi osiem publikacji, które są odpowiedzią na pytania: w jaki sposób zainteresować ludzi tematyką historyczną, co zrobić, aby historia nie kojarzyła się z tylko i wyłącznie z 45–minutowymi lekcjami w szkole, a stała się dziedziną inspirującą:

  • „Pierwszy sowiecki łagier. Wyspy Sołowieckie (1920-1939)” Wojciecha Śleszyńskiego
  • „Wielka tułaczka (1915-1921)” Eugeniusza Mironowicza
  • „Znani Polacy na Syberii w XIX wieku” Grzegorza Zackiewicza
  • „Kobiety niepokonane” Sylwii Szarejko
  • „Powroty z Sybiru w XVIII–XX wieku” Przemysława Borowika
  • „Syberyjska gorączka” Tomasza Danileckiego
  • „Sybir w eterze” Sylwii Szarejko
  • „Polski Dom Dziecka w Bolszoj Jerbie” Katarzyny Śliwowskiej

W publikacjach znajdziemy informacje dotyczące m.in. polskich badaczy Syberii, tzw. bieżeństwa, łagrów sołowieckich, czy polskich artystek i intelektualistek, które przeżyły zesłanie w głąb Związku Sowieckiego. Cztery najnowsze książki mówią o Polskim Domu Dziecka w Bolszoj Jerbie, dobrowolnym osadnictwie na Syberii, powrotach z Sybiru oraz upowszechnianiu wiedzy o tragedii Sybiru na antenie Radia Wolna Europa.

Napisane są one lekkim językiem, który będzie odpowiedni zarówno do rozpoczęcia poszukiwania śladów Sybiru, jak i do pogłębienia posiadanej już w tym temacie wiedzy. Teksty okraszone są atrakcyjnymi ilustracjami, a kolorowa szata graficzna książek od razu przykuwa uwagę.

Wszystkie książki z serii „Małe historie Sybiru” można kupić w nowym sklepie internetowym Muzeum Pamięci Sybiru (https://bit.ly/3reGikA). Dotychczasowa platforma przeszła diametralną metamorfozę po to, aby zakupy stały się jeszcze prostsze, a produkty bardziej dostępne.

Zapraszamy do zakupów na www.sklep-sybir.pl!

Do góry