Kiermasz Książek „Studenci Sybirakom”

Studenci Sybirakom!” to niezwykła inicjatywa „Grupy Wschód”, Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz Studenckiego Koła Naukowego Historyków UwB. W dniach 5-6 grudnia 2017 roku w godzinach 9.00 - 17.00 hol Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku zmienił się w swoisty targ książek, który odwiedziło dziesiątki darczyńców i poszukiwaczy dobrej literatury.

Większość wydawnictw, które można było zakupić, zostało ofiarowane przez studentów oraz partnerów wydarzenia, w tym Muzeum Pamięci Sybiru.

Całość sumy ze sprzedaży książek została przeznaczona na odbudowę kościoła w syberyjskim Białymstoku. Budynek zbudowali w 1908 roku polscy przesiedleńcy i osadnicy. Była to jedyna tego typu kaplica na Zachodniej Syberii, która funkcjonowała do czasów współczesnych. W nocy z 18/19 kwietnia bieżącego roku w niewyjaśnionych okolicznościach kościół spłonął. Pozostały jedynie ceglane fundamenty.

O syberyjskim Białymstoku było już w Muzeum Pamięci Sybiru głośno przy okazji Wystawy plenerowej Syberyjski Białystok Zmartwychwstanie, pokazującej realia życia na Syberii oraz społeczność zbierającą się wokół zniszczonego już kościoła. Dzięki kiermaszowi „Studenci Sybirakom!” udało nam się dołożyć kolejną cegiełkę do odbudowy tego niezwykłego miejsca, które przez ponad 100 lat symbolicznie wiąże mieszkańców syberyjskiego Białegostoku z ich przodkami i polską kulturą. W roku 2018 mały Białystok na Syberii będzie obchodził jubileusz 120 lat istnienia.

Wspólnie udało nam się zebrać 3266,00 zł. Dziękujemy wszystkim za wsparcie i udział w wydarzeniu!

Organizatorzy: „Grupa Wschód”, Stowarzyszenie Odra-Niemen, Studenckie Koło Naukowe Historyków UwB.

Partnerzy: Muzeum Pamięci Sybiru, Archiwum Państwowe w Białymstoku, Wydział Historyczno-Socjologiczny UwB, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji, Muzeum Wojska w Białymstoku, Stowarzyszenie Edukacji i Dialogu „Fontis et Futura”, Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

 

Do góry