Spotkanie informacyjne poświęcone akcji "17.09 Pamiętamy"

 

1 i 17 września 1939 roku to daty wyznaczające początek XX-wiecznej gehenny Polaków. Dokładnie 80 lat temu dwa zbrodnicze totalitaryzmy, niemiecki i sowiecki, na dobre rozpoczęły swoją ekspansję, zmierzając ostatecznie do zagarnięcia całego świata. Polska stała się pierwszą ofiarą ich zbrodniczych planów. W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Muzeum Pamięci Sybiru zaplanowało szereg przedsięwzięć w ramach akcji „17.09 Pamiętamy".

WRZESIEŃ BOGATY W WYDARZENIA

W 1939 roku, po dwudziestu latach niepodległego rozwoju, Rzeczpospolita Polska po raz kolejny zniknęła z mapy świata. Dla mieszkańców Kresów Wschodnich sowiecka agresja rozpoczęta 17 września pod pretekstem obrony mniejszości narodowych oznaczała koniec znanego im świata.

Promocja książki „Znani Polacy na Syberii” oraz zapowiedź wystawy prac Tadeusza Wojnarskiego „Z nieludzkiej ziemi do Włoch” to pierwsze wydarzenia, od których Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczęło obchody 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Kolejnym, niezwykle ważnym wydarzeniem był XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru, w którym uczestniczyło przeszło dziesięć tysięcy osób z kraju i zagranicy. Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczył medale Pro Bono Poloniae i Pro Patria. Wśród odznaczonych medalem Pro Patria znalazł się prof. dr hab. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru.

W harmonogramie wydarzeń rocznicowych znalazł się również spacer historyczny „Za pierwszego Sowieta (1931 - 1941)”. Jego trasa prowadziła m.in. przez Rynek Kościuszki, ulicę Warszawską, czy plac przy Teatrze Dramatycznym. Kilkadziesiąt osób przeniosło się w czasy okupacji sowieckiej lat 1939 – 1941kiedy to w ramach brutalnych represji Sowieci wywieźli w czterech wielkich deportacjach setki tysięcy ludzi.

Inny element obchodów 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę to instalacja czasowa „17.09 Pamiętamy”, która stanęła na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Można ja oglądać do 23 września 2019 r.

Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało także coś dla kolekcjonerów. Rocznicowy album wraz z dedykowanym akcji znaczkiem pocztowym, który od 17 września będzie można kupić w Centrum Edukacyjno-Wystawienniczym, tymczasowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru oraz w sklepie internetowym sklep-sybir.bialystok.pl

  

DRZEWKO PAMIĘCI - POZWÓL ZAPUŚCIĆ KORZENIE HISTORII

To jeszcze nie koniec przedsięwzięć, które przygotowało Muzeum. Przed nami wernisaż instalacji artystycznej „Co piąty…”, który będzie miał miejsce 14 września o godzinie 19:00 w Parku Konstytucji 3 Maja. Podczas wydarzenia rozdawane będą „Drzewka Pamięci” czyli sadzonki dębów, których symbolika łączy się z misją Muzeum, jaką jest upamiętnianie, odkrywanie i upowszechnianie historii osób deportowanych na Sybir.

Sadzonki będą czekały na wszystkich chętnych 14 września przy Pomniku Żołnierzy 42. Pułku Piechoty w Białymstoku, w Parku Konstytucji 3 Maja od godziny 19:00. Ich liczba jest ograniczona!

17 WRZEŚNIA W BIAŁYMSTOKU

Kolejnym elementem w harmonogramie wydarzeń rocznicowych jest akcja „Zatrzymaj się”. 17 września w samo południe zabrzmią syreny alarmowe. Przystańmy na chwilę, aby w ten sposób oddać hołd ofiarom sowieckich represji.

Zwieńczeniem rocznicowych wydarzeń będzie „Peleton Pamięci 17.09”. W tym roku ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Białystok niepodległości, podczas Peletonu zostaną wyeksponowane miejsca i osoby związane z historią Białegostoku. Uczestnicy rozpoczną Peleton na ul. Kilińskiego, przed Pałacykiem Gościnnym. Mieściła się tam pracownia Bolesława Augustisa, fotografa wywiezionego na Syberię w latach 1939 - 1940 r. Kolejny przystanek znajdzie się na wysokości ul. Mazowieckiej 35, gdzie mieściła się szkoła, do której uczęszczał Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie. Aresztowany w lipcu 1940 r., skazany został na karę śmierci zamienioną na pobyt w Łagrze na Kołymie. Następnie uczestnicy przejadą na ul. Węglową, przy której budowane jest Muzeum Pamięci Sybiru. Finał Peletonu odbędzie się na dawnym Dworcu Fabrycznym – miejscu wywózek białostoczan na Wschód.

Na zakończenie „Peletonu Pamięci 17.09” odbędzie się spektakl muzyczny „Biały Przystanek” na kanwie wspomnień Ireny Bujalskiej oraz wierszy Anny Rudawcowej, w reżyserii Michała Jarmoszuka, aktora BTL i wykładowcy białostockiej Akademii Teatralnej.

Ostatnim wrześniowym wydarzeniem będzie promocja monografii pt. „Przyszli ze wschodu. Okupacja sowiecka ziem wschodnich II Rzeczypospolitej (1939-1941)”, która odbędzie się 26 września o godz. 17:00 w Książnicy Podlaskie przy ul. Skłodowskiej 16.

RZECZYVISTE W LUBLINIE

Dotychczasowe działania Muzeum Pamięci Sybiru zostały zauważone także poza Białymstokiem. Prezentowana w kwietniu br. na Rynku Kościuszki instalacja RzeczyViste w dniach 18 - 19 września będzie gościć na Placu Teatralnym przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Do góry