Obchody 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir

Tuż przed obchodami 80. rocznicy pierwszej masowej wywózki na Sybir odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące planowanych z tej okazji wydarzeń. W spotkaniu wzięli udział Rafał Rudnicki – prezydent Miasta Białegostoku, Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru oraz Grzegorz Kuczyński – prezes Fundacji Białystok Biega.

Wśród inicjatyw upamiętniających wydarzenia sprzed 80 lat, oprócz uroczystości przy pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka, znalazły się m.in. 2. Bieg Pamięci Sybiru, wspólne zapalenie zniczy przy siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru, złożenie kwiatów przy Pomniku Znaku Pamięci polskiej Golgoty Wschodu, koncert oraz pokaz filmów.

Tysiąc osób na starcie 2. Biegu Pamięci Sybiru

Pierwsza edycja biegu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko zapalonych biegaczy, lecz także osób, które biorąc udział w biegu chciały uczcić pamięć o deportowanych. Pakiety startowe wyprzedały się błyskawiczne, a na starcie stanęło blisko 800 osób. Również w tym roku zainteresowanie biegiem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego pula miejsc została zwiększona do tysiąca.

Tegoroczna formuła została rozbudowana o dodatkowy Bieg Dzienny, który rozpocznie się 8 lutego o godzinie 10:00 na placu przed Pałacem Branickich. Tam, na uczestników czekać będą rekonstruktorzy, dzięki którym biegacze będą mogli przenieść się w czasie i zapoznać z wydarzeniami sprzed 80 lat. Dwukilometrowa trasa prowadzić będzie z centrum Białegostoku do nowej siedziby Muzeum Pamięci Sybiru znajdującej się przy ul. Węglowej 1. Po dotarciu do mety biegacze będą mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć Muzeum „od środka”. Udział w biegu dziennym jest bezpłatny.

Z kolei druga część wydarzenia – bieg na dystansie ok. 5 km  rozpocznie się o godz. 17:00, tuż po zmroku. Trasa biegu prowadzić będzie przez zakamarki Lasu Pietrasze. Jej fragmenty będą wąskie, momentami pagórkowate, osłonięte gęstwiną drzew, która pozwoli jeszcze bardziej  wydarzeń sprzed 80 lat. Rekonstruktorzy, aktorzy, efekty dźwiękowe i świetlne na trasie sprawią, że pozostanie on w pamięci uczestników na długo.

Miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie – Las Pietrasze – zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ las ten leży niecały kilometr od dworca, z którego w 1940 roku odprawiane były pierwsze pociągi na Wschód.

Zarówno podczas Biegu Dziennego, jak i Nocnego na uczestników czekać będą inscenizacje z udziałem rekonstruktorów.

Nie tylko bieg, ale także koncert i pokaz filmów

Muzeum Pamięci Sybiru oraz Związek Sybiraków w Białymstoku zapraszają na spotkanie z okazji 80. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego. 10 lutego 2020 r. (poniedziałek), o godz. 13.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej, ul. Kościelna 1A, Białystok.

W programie m.in.: koncert „Z Ojczyzną w sercu” w wykonaniu uczniów i nauczycieli  ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Zygmunta Glogera w Białymstoku oraz prezentacja filmów „Etiudy sybirackie” przygotowanych przez uczniów białostockich liceów w ramach Wschodniej Akademii Filmowej.

Część artystyczną poprzedzi wystąpienie Tadeusza Chwiedzia Prezesa Związku Sybiraków w Białymstoku Przez Syberię do Polski.

Na dzień przed obchodami w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej mieszkańcy Białegostoku i Podlasia wspólnie zapalą znicze przy siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru oraz złożą kwiaty przy Pomniku Znaku Pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

Harmonogram uroczystości:

08.02.2020 – 2. Bieg Pamięci Sybiru, 10:00: Bieg Dzienny, Pałac Branickich, 17:00: Bieg Nocny, Las Pietrasze.

09.02.2020, godz. 20:00 – zapalenie zniczy przy siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru (Węglowa 1) oraz uroczyste złożenie kwiatów przy Pomniku Znaku Pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

10.02.2020, godz. 12:00 – uroczyste złożenie kwiatów przy pomniku – Grobie Nieznanego Sybiraka, godz. 13:00 – uroczystości w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej.

fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Do góry