Noc Muzeów 2020 z Muzeum Pamięci Sybiru

Tej wyjątkowej nocy wszystkie muzea miały stać dla Was otworem. Niestety – ze względu na pandemię COVID-19 było to niemożliwe. Wielu z nas musiało zostać w domu – w odpowiedzi na to w sobotę (16.05.2020 r.) przygotowaliśmy specjalne relacje prosto z Muzeum Pamięci Sybiru. 

Facebook
– www.facebook.com/muzeumpamiecisybiru/
Instagram – www.instagram.com/sybirmemorialmuseum/
Twitter – www.twitter.com/Muzeum_Weglowa

W sobotę mieliście możliwość obejrzenia Muzeum Pamięci Sybiru z zewnątrz. Po terenie otaczającym gmach MPS oprowadził Was prof. Wojciech Śleszyński – Dyrektor Muzeum Pamieci Sybiru. Samo Muzeum zlokalizowane jest w dawnym magazynie wojskowym przy ulicy Węglowej 1. Nieopodal mieści się także Dworzec Fabryczny – skąd ponad 80 lat temu odjeżdżały pierwsze transporty mieszkańców na nieludzką ziemie.

Tej nocy Justyna Hanula z Działu Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów opowiedziała Wam niezwykłe historie zaklęte w eksponatach ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru. Ponadto usłyszeliście o losach osób, które niegdyś były właścicielami omawianych przedmiotów. 

Ponadto po wystawie stałej oprowadzili Was prof. Wojciech Śleszyński i dr Piotr Popławski – kustosz Muzeum Pamięci Sybiru.

Przypomnieliśmy Wam również o naszych ostatnich działaniach:

-> kampanii społecznej „Po ilu kilometrach” – www.poilukilometrach.pl,

-> upamiętnieniu 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – www.katynpamietamy.com,

-> akcji #Zapamiętani – Twoje zdjęcia na wystawie stałej Muzeum Pamieci Sybiru – https://bit.ly/3dOd6ea

To była wyjątkowa, niestety inna niż zawsze, Noc Muzeów. 

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, poniżej zamieszczamy materiały wideo, które pojawiły się w naszych mediach społecznościowych.

---

Oprowadzanie wokół Muzeum Pamieci Sybiru z prof. Wojciechem Śleszyńskim – Dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru.

Justyna Hanula z Działu Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MPS opowiada o drewnianej kasecie wykonanej przez więźnia obozu w Charkowie. Przedmiot datowany jest na lata 1944-1945. 

Pierwsza część oprowadzania po wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru z prof. Wojciechem Śleszyńskim – Dyrektorem Muzeum Pamięci Sybiru.

Justyna Hanula z Działu Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów MPS opowiada drewnianym obelisku, który stanowi pamiątkę po mieszkańcach ziemi wileńsko-grodzieńskiej zesłanych do Irkucka. Eksponat ten został wykonany przeszło sto lat temu! 

Druga część oprowadzania po wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru, to relacja z „Memoriału Katyńskiego”. O tej części ekspozycji opowiadał Wam dr Piotr Popławski – kustosz Muzeum Pamięci Sybiru.


Do góry