Bieg Pamięci Sybiru po raz trzeci – tym razem wirtualnie

10 lutego 1940 roku doszło do pierwszej z czterech masowych deportacji przeprowadzonych przez władze sowieckie, podczas których wywieziono na Sybir setki tysięcy obywateli polskich.

Pamiętajmy, że niemal każda rodzina zamieszkująca ziemie zagarnięte przez Związek Sowiecki została dotknięta różnymi prześladowaniami. Niektórym osobom udało się wrócić do domu, jednak wielu deportowanych nigdy nie zobaczyło rodzinnych stron.

Chcąc uczcić ofiary wydarzeń sprzed 81 lat i pielęgnować pamięci o nich Muzeum Pamięci Sybiru i Fundacja Białystok Biega zapraszają na BIEG PAMIĘCI SYBIRU!

W 2021 roku inaczej niż zwykle. Zapraszamy Was do wirtualnej formuły tego wyjątkowego wydarzenia, w którym to Ty decydujesz:

  • Gdzie chcesz przebiec swój dystans, zdecydowanie zachęcamy, aby był to teren leśny  zgodnie z pierwotnym założeniem rozgrywania Biegu Pamięci Sybiru,
  • Kiedy chcesz przebiec swój bieg - ważne, żeby to było między 9, a 23 lutego 2021 roku!
  • Jaki dystans chcesz przebiec! Pod warunkiem, że będzie to minimum 5 km - górnej granicy nie ma!
  • Ile razy chcesz biec... być może założysz sobie, że najlepszym upamiętnieniem wydarzeń z lutego 1940 roku będzie przebiegnięcie 100 km!? Dlaczego nie? Możesz przecież biegać przez 10 dni po 10 km, a może masz swój własny pomysł na to wydarzenie?

Ten bieg będzie wyjątkowy jeszcze z jednego powodu – będziemy zliczać wszystkie km, które wspólnie przebiegniemy. Kto wie gdzie uda nam się zabiec? Może do najdalszych miejscowości na Syberii?

Niech każdy z nas dołoży swoje km, czy to biegiem, czy marszem. Ważne, żebyśmy oddali w ten sposób cześć wszystkim deportowanym.

W czasie biegu, oddajmy się zadumie nad losem tysięcy osób, których los doświadczył ponad 80 lat temu. Zróbmy to dla nich!

W tym roku warstwa symboliczna medalu jest kontynuacją opowieści przedstawionej w dwóch poprzednich edycjach Biegu Pamieci Sybiru. Na odwrocie widnieje nazwa miejscowości Syktywkar oddalonej o 1880 km od Białegostoku, gdzie już w 1940 roku trafiły pierwsze transporty z Polakami zsyłanymi w głąb ZSRS. Większości z nas ciężko sobie wyobrazić tak ogromne odległości i życie w nieludzkich warunkach. Pokonywanie tras liczących nawet kilka tysięcy kilometrów to jeden z głównych elementów dramatu zesłańców eksponowany na powstającej wystawie stałej Muzeum Pamięci Sybiru. To właśnie motyw wywózki, podróży „bydlęcym” wagonem tak bardzo wybrzmiewa we wspomnieniach Sybiraków.

Niech Bieg Pamięci Sybiru stanie się okazją do przybliżenia skali wydarzeń sprzed 81 lat. Pobiegnijmy razem by pokazać, że pamiętamy!

Dlatego właśnie na medalu tak wyraźna dominanta w postaci słowa PAMIĘĆ – apel do każdego z uczestników by pamiętać o tragicznych wydarzeniach sprzed lat. Słowo PAMIĘĆ zostało zapisane w różnych językach ponieważ potomkowie Sybiraków są dziś rozproszeni po całym świecie – Włochy, Niemcy, Szwajcaria, Francja, Wielka Brytania, ale także Stany Zjednoczone, Argentyna, Australia, Chiny czy Nowa Zelandia.

To także bezpośrednie nawiązanie do finałowej sali powstającej wystawy stałej, w której w formie multimedialnej instalacji pojawią się fotografie Sybiraków i ich rodzin rozsianych po całym świecie. Całą wystawę będzie można zwiedzać już od 17 września 2021 roku, na kiedy to zaplanowane jest uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru.

Z dumą prezentujemy medal, który otrzyma każdy, kto ukończy Bieg.

Na potrzeby wydarzenia powstał specjalny profil. Znajdziecie go pod tym linkiem:

Wydarzenie:

Zapisy

Widzimy się pomiędzy 9, a 23 lutego 2021 roku, biegniemy minimum 5 km. Czekamy na Was! : )

Patronaty medialne

Do góry