2. Bieg Pamięci Sybiru

10 LUTEGO. PAMIĘTAMY!

Podczas czterech masowych deportacji przeprowadzonych w latach 1940–1941 na Syberię i do Kazachstanu wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Niemal co piąty białostoczanin musiał opuścić swoje mieszkanie, kamienicę, podwórko, miasto... Swój dom. Niemal każda rodzina została bezpośrednio bądź pośrednio dotknięta sowieckimi prześladowaniami; skutkiem deportacji i lat wojny były ogromne straty demograficzne, które doprowadziły do gospodarczego i kulturowego upadku miasta.

Chcąc uczcić ofiary wydarzeń sprzed 80 lat i pielęgnować pamięć o nich Muzeum Pamięci Sybiru oraz Fundacja Białystok Biega zapraszają na:

2. BIEG PAMIĘCI SYBIRU

Miejsce, w którym odbędzie się wydarzenie, zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ las Pietrasze leży niecały kilometr od dworca, z którego w 1940 roku odprawiane były pierwsze pociągi na Wschód.

Bieg na dystansie ok. 5 km w terenie leśnym rozpocznie się tuż po zmroku 8 lutego 2020 roku. Rekonstruktorzy, aktorzy, eksponaty, efekty dźwiękowe i świetlne na trasie sprawią, że pozostanie on w pamięci uczestników na długo.

PROJEKT MEDALU 

Tory symbolizują wywózki na nieludzką ziemię. Między innymi z białostockiego Dworca Poleskiego w latach 1940-1941 i w 1944 roku odchodziły transporty deportowanych na Wschód. Najpierw zwożono zatrzymanych, a następnie kompletowano eszelony, których przeznaczeniem była syberyjska tajga czy kazachstańskie stepy.

Niezapominajka – kwiat ten symbolizuje pamięć oraz pożegnanie. To również synonim tęsknoty i miłości oraz wezwanie „nie zapomnij o mnie”. Z jej pomocą wyrażano między innymi dążenie do ideału, ale także daremność ludzkiej pogoni za szczęściem. W przypadku Biegu Pamięci Sybiru niezapominajka przywołuje pamięć o pierwszej masowej wywózce na Sybir.

Fragment drutu kolczastego kojarzy się wprost z przetrzymywaniem, więzieniem i obozami pracy, do których trafiali deportowani.

Na medalu zdecydowaliśmy się umieścić nazwę miejscowości Archangielsk, oddalonej o 1600 km od Białegostoku, gdzie już w 1940 trafiły pierwsze transporty z Polakami zsyłanymi w głąb ZSRS.

Przedział dat 1940-2020 nie jest przypadkowy. 10 lutego, dokładnie 80 lat temu miała miejsce pierwsza masowa wywózka na Sybir.

Bieg jest wydarzeniem cyklicznym, które na stałe wpisało się w kalendarz Muzeum Pamięci Sybiru. Rok temu, 10 lutego w 79. rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir, w 1. Biegu Pamięci Sybiru wzięło udział 800 osób z Polski i zagranicy.


Zapraszamy do zapisów poprzez stronę: http://bialystokbiega.pl/biegpamiecisybiru/

Bądźcie z nami!
Szczegółowe informacje na temat Biegu wkrótce!

Sponsorem głównym 2. Biegu Pamięci Sybiru jest PKN ORLEN

Poniżej zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z 1. Biegu Pamięci Sybiru.

fot. Krzysztof Karpiński

Do góry