17.09 PAMIĘTAMY – 81. ROCZNICA AGRESJI SOWIECKIEJ NA POLSKĘ

1 i 17 września 1939 roku to daty wyznaczające początek XX-wiecznej gehenny Polaków. 81 lat temu dwa zbrodnicze totalitaryzmy, niemiecki i sowiecki, na dobre rozpoczęły swoją ekspansję, zmierzając ostatecznie do zagarnięcia całego świata. Polska stała się pierwszą ofiarą ich zbrodniczych planów. W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Muzeum Pamięci Sybiru przygotowało szereg działań pod nazwą „17.09 Pamiętamy". Poniżej prezentujemy harmonogram wydarzeń.

9 września

17.09 Pamiętamy”

W 1939 roku, po dwudziestu latach niepodległego rozwoju, Rzeczpospolita Polska po raz kolejny zniknęła z mapy świata. Dla mieszkańców Kresów Wschodnich sowiecka agresja rozpoczęta 17 września pod pretekstem obrony mniejszości narodowych oznaczała koniec znanego im świata.

Jednym z elementów obchodów 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę jest instalacja czasowa 17.09 Pamiętamy”, która stanęła na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Można ją oglądać do końca września br.

17 września

Zatrzymaj się

17 września w samo południe zabrzmiały syreny alarmowe. Przystanęliśmy na chwilę, aby w ten sposób oddać hołd ofiarom sowieckich represji.

 

godz. 12:00

W 81. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę prof. Wojciech Śleszyński – dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru wraz z przedstawicielami Związku Sybiraków oddział Białystok złożyli kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Białymstoku. Uroczystości przed Pomnikiem to jeden z elementów obchodów rocznicowych.

Peleton Pamięci 17.09

To już czwarta edycja przejazdu rowerowego. W 2020 r., ze względu na obchody 80. rocznicy deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS oraz 100-lecia wojny polsko – bolszewickiej i Bitwy o Białystok zostały wyeksponowane miejsca związane z deportacjami, legionistami i ochotnikami biorącymi udział w działaniach wojennych 1920 roku na terenie Białegostoku i Regionu. Na trasie przejazdu zaplanowano cztery przystanki. Wydarzenie rozpoczęło się przed Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej 1 w Białymstoku, by poprzez siedzibę Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i Cmentarz Wojskowy, dotrzeć do Pomnika Grobu Nieznanego Sybiraka. Tegoroczna odsłona, ze względu na panującą sytuację epidemiczną, była jednak nietypowa. Chętni mogli samodzielnie przejechać udostępnioną wcześniej trasę, a przy pomocy fotografii pokazać, że włączyli się do akcji upamiętniającej tę ważną datę. Na dwóch przystankach – przy Muzeum Pamięci Sybiru i Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka na uczestników czekli przedstawiciele Muzeum Pamięci Sybiru, którzy opowiedzieli o budującej się instytucji i wydarzeniach sprzed lat, które na zawsze zmieniły losy Polski. Spotkanie przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka było okazją, by wspólnie oddać hołd.

Trasa tegorocznego Peletonu Pamięci.

 

Do góry