1. Bieg Pamięci Sybiru - relacja wideo

BIEG PAMIĘCI SYBIRU – PODSUMOWANIE PIERWSZEJ EDYCJI BIEGU

800 osób z Polski i zagranicy, malownicza, pięciokilometrowa trasa w lesie Pietrasze oraz historyczne inscenizacje. 10 lutego w 79. rocznicę pierwszych deportacji Polaków na Sybir odbyło się niezwykłe wydarzenie sportowe - 1. Bieg Pamięci Sybiru.

W tym wyjątkowym przedsięwzięciu, zorganizowanym przez Muzeum Pamięci Sybiru we współpracy z Fundacją Białystok Biega, wzięło udział niemal 800 osób ze 115 miast zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Biegacze mieli do pokonania 5-kilometrową trasę, która wiodła przez las Pietrasze. Uczestnicy mogli na niej zobaczyć inscenizacje nawiązujące do zatrzymania przez NKWD i transportu na Sybir. Jednym z przystanków był też symboliczny łagier, czyli miejsce deportacji. Na trasie znalazły się również specjalne tabliczki informujące o miejscach wywózek. Wszystko po to, by bieg stał się doświadczeniem zmuszającym do refleksji i pozostającym w pamięci na długo.

Miejsce, w którym odbył się bieg zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ las Pietrasze leży niecały kilometr od miejsca, gdzie 79 lat temu były odprawiane pierwsze pociągi na Wschód z kolejowego dworca towarowego, ówczesnego Dworca Poleskiego.

Bieg oprócz części historycznej posiadał przede wszystkim warstwę sportową. Najszybciej trasę biegu pokonał Andrzej Leończuk. Drugie miejsce zajął Marek Olszyński, a trzeci był Wojciech Augustynowicz. Najlepszą wśród pań okazała się Anna Gosk.

Muzeum Pamięci Sybiru, to obecnie największa inwestycja muzealna w Polsce na wschód od Wisły, a Bieg Pamięci Sybiru stał się głównym punktem tegorocznych obchodów upamiętniających wydarzenia z lutego 1940 roku. Tragiczna historia naszego miasta zobowiązuje nas do upamiętnienia ofiar deportacji w wyjątkowy sposób. Dlatego ta nowa inicjatywa Muzeum będzie kontynuowana.

Do zobaczenia za rok!

Do góry