Tiepłuszka jedzie do Malborka

 

Najbardziej rozpoznawalny zabytek w naszej kolekcji tiepłuszka został w piątkowy wieczór 25 maja załadowany na lawetę i odesłany do Zakładu Naprawy Pojazdów Szynowych w Malborku.

Cała operacja jest związana z przejściem do decydującej fazy tworzenia nowej siedziby Muzeum Pamięci Sybiru. Niedawno rozpoczął się główny etap budowy kompleksu Muzeum, który powstaje w Białymstoku na Węglówce. Równolegle do prowadzonych robót trwają prace nad przygotowaniem wystawy stałej Muzeum. W związku z uzyskaniem grantu unijnego, w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonanie ekspozycji głównej. Istotną rolę w koncepcji wystawy pełnić będzie wagon, obecnie eksponowany przy ul. Legionowej. Kryty wagon towarowy, znormalizowanej konstrukcji rosyjskiej typu 1892, potocznie zwany tiepłuszką, pochodzi z początku XX wieku. Jego wnętrze wyposażone zostało w elementy charakterystyczne dla wagonów wykorzystywanych do deportacji osób uznanych za „wrogów władzy sowieckiej.

Pojazd oczywiście powróci do Białegostoku. Teraz czekają go wszystkie niezbędne prace konserwatorskie, zaś ponownie będzie można go zobaczyć dopiero w nowej siedzibie Muzeum Pamięci Sybiru na ul. Węglowej. Tam tiepłuszka będzie pełniła nową, zupełnie inną rolę. Stanie się „bramą pamięci” – zwiedzający będą przechodzić przez wagon do wnętrza wystawy stałej.

Do góry